Jablčník obyčajný je stredomorská bylina vysoká 30-70 cm. V liečiteľstve sa využíva vňať, ktorá obsahuje horčiny, silice, saponíny a živice. Pomáha pri dýchacích problémoch, srdcových neuróznach, laxatívne účinky. Jeho kvety obsahujú mnoho medu. Vonia po jablkách.
Používa sa do cukroviniek a likérov ako ochucovadlo. Poznáme ho ako čierny pelendrek. Je to vytrvalá rastlina s dlhými koreňmi, až jeden meter dlhými, a fialovými kvetmi. Struk obsahuje semienka. omáha pri odkašliavaní, pôsobí na sliznicu.
Je to 80 cm vysoká trvalá bylina, s citrónovou chuťou, pri ktorej sa zbiera vňať a listy mladých výhonkov, keď je sucho. Má dezinfekčné účinky a posilňuje nervovú sústavu.
Ostropestrec je vyše meter vysoká jednoročka, ktorá sa hodí ako solitéra alebo ako letný živý plot. Známy je svojimi pozitívnými účinkami na správnu funkciu pečene. Obsah balenia cca 1 g
Čertkus lúčny je 50 cm vysoká vytrvalá bylina, vyskytujúca sa po celej Európe, ktorá je živnou rastlina húseníc motýľa hnedáčika chrastavcového. Má modré kvety. Robí sa z neho čaj účinný proti kašľu.
Cesnak medvedí je vytrvalá liečivá bylina vyznačujúca sa svojou intenzívnou cesnakovou vôňou. Rastlina je známa svojimi pozitívnymi účinkami na náš organizmus. Vňať rastliny sa používa ako korenie na dochucovanie polievok, omáčok či mäsitých jedál. Obsahuje vitamín C. Medvecí cesnak môžeme pestovať buď priamo na záhone na záhradke alebo v kvetináči na...
Žihľavu pokladajú za burinu, ale má svoje liečivé účinky, napr. znižuje krvný tlak. Je to i strava pre húsenice alebo motýle, odpudzuje škodcov. V kuchyni sa používa ako špenát.
Kostihoj lekársky je 30-100 cm vysoká rastlina s mohutnými koreňom kvitnúca od mája do júla fialovými kvetmi. Má rád zamokrené pôdy. Používa sa na opuchy kĺbov, obklady z listov pomáhajú pri natiahnutí alebo vykĺbení. Čaj z listova koreňa je dobrý na žalúdočné vredy.
Kozobrada fialovej farby kvitne od mája do júna, je to liečivá bylina s lysou stonkou. Na jar sa zberá podzemok. vňať obsahuje horčiny, lepkavú mliečnu šťavu, čerstvé výhonky rastliny sa používajú ako šalátová rastlina.
Lyžičník lekársky je liečivá rastlina, ktorá má svoje využitie aj v kuchyni. Čerstvé listy sa dávajú do šalátov, obsahujú vysoké množstvo vitamínu C. Lyžičník je dvojročná rastlina, ktorá rastie hlavne v Nórsku na slaných pôdach. U nás sa dá ale bežne pestovať na záhradkách. Je to mrazuvzrodná rastlina.
Mydlica lekárska je 30 cm rýchlo rastúca trvalka s ružovými kvetmi. Nájdeme ju na brehoch rybníkov či riek, aj na vlhkých lúkach, v záhradách ju môžeme pestovať aj ako okrasnú trvalku.
Púpava sa používa do šalátov, s citrónom, s korením a soľou, či sa tiež hodí so smotanou. Obsahuje vitamín B12, podporuje pečeň, obličky a čistí krv. Pre zvieratá je to krmivo. Obsah balenia cca 400 ks
Smohla lekárska je 50 cm vysoká, mrazuvzdorná trvalka, ktorú nájdeme na suchých stanovištiach v hlinitopiesčitej pôde. Používa proti kašľu a na zlepšenie psychickej pohody.
Potočnicu známu ako žerucha potočná nájdeme pri potokoch alebo vodných plochách. Hodí sa ako príloha do šalátu, kde má korenistú a horkú chuť. Vňať s obsahom vitamínu sa zabraňuje nadúvaniu. Možno ju pestovať pri jazierku alebo umelej vodnej nádržke. V balíčku s hmotnousťou 0,5 g nájdeme približne 1500 semien.
Rimbaba obyčajná je až 1,5 metra vysoká trvalka z Ázie a Balkánu, ktorú nájdeme pri okrajoch ciest. Pomáha pri horúčke, stimuluje žalúdočnú aktivitu a pôsobí aj protireumaticky. Zbiera sa kvitnúca vňať.
Roripovník východný je rýchlorastúca rastlina z Arménskej vysočiny, ktorá kvitne pri železničných či cestných násypoch. Listy s vitamínom C sa dajú marinovať a použiť ako náhrada špargle. Hodí sa i ako krmivo pre dobytok.
Šišiak bajkalský je 30 cm vysoká fialovo kvitnúca odolná rastlina. Aplikuje sa ako prostriedok znižujúci vysoký krvný tlak. Tlmí arytmiu a srdcovú fibriláciu. Možno ho užívať pri poruchách nervovej sústavy - pri depresiách a nespavosti pôsobí ako sedatívum. Významné je jeho využitie pri potláčaní subjektívnych symptómov ako bolesť hlavy, šum v ušiach a...