Aké sú Vaše najobľúbenejšie jarné kvety?

Aké sú Vaše najobľúbenejšie jarné kvety?

Teraz je najvyšší čas vysádzať cibule obľúbených snežienokbledúľtavolíny či čemerice. Existuje aj množstvo ďalších krásnych jesenných cibuľovín dostupných v rôznych farebných, tvarových i výškových varietach, ktoré nás svojimi kvetmi poteší v priebehu celého jari.

Korunkovka strakatá (Fritallaria meleagris) 
Známejšou príbuznou mohutnejšej korunkovky kráľovskej je krásny drobnokvetý variant, známy hlavne zo skaliek a záhonov – korunkovka strakatá. Na začiatku jari ju môžete niekde kúpiť i rýchlenú, svoje uplatnenie nájde na oknách, na balkónoch a terasách, v kombinácii s inými jarnými cibuľovinami a prvými kvitnúcimi trvalkami. Zaujme svojimi ružovými „kockovanými“ zvončekmi. Potrebuje vlhký substrát, svetlo a chlad, i v jej prípade je teda vhodnejšie umiestnenie v exteriéri alebo chladnejšom interiéri. Po odkvitnutí ju i s koreňovým balom presadíme do záhrady, napríklad k jazierku.

Kosatec sieťkovaný (Iris reticulata)
Je to druh drobného kosatca, ktorého zásobným orgánom je cibuľka, nie hľuza, ako sme inak pri kosatcoch zvyknutí. Najkrajší je vysadený v menších či väčších skupinách, pôsobivé je i vysadenie v kovových nádobách či terakote s patinou, prípadne v malých korýtkach. Tento druh je pomerne nízky, bohato kvitnú a následne po odkvete vyrastú z cibuliek dlhé a úzke listy. Kosatce sú mimoriadne mrazuvzdorné a bez problémov zvládnu i veľmi studené zimy. Ideálne je pestovať ich v exteriéri na slnečnom stanovisku.

Prvosienky (Primula)
V súčasnosti je vyšľachtených množstvo variantov v rôznej pestrej palete farieb, v odtieňoch bielej, oranžovej, ružovej, červenej, modrej i modrofialovej. Niektoré sú jednofarebné, iné viacfarebné, existujú i odrody s nariasenými plnými nebo poloplnými kvetmi. Pri nákupe si vyberieme takú rastlinu, ktorá ešte len začína kvitnúť - každý kvet kvitne necelý týždeň, ale priebežne dorastajú stále nové a nové. V interiéri preferuje chladnejšie miestnosti – ideálne je teda umiestnenie do svetlých chodieb či veránd. Vonku majú primulky rady polotieň alebo slnečné miesto, neprospieva im veľmi suché a príliš slnečné stanovisko. Pôda by mala byť výživná, stále mierne vlhká.

Okrasné cesnaky (Allium)
Sú stále viac populárne. Existujú rôzne druhy odlišujúce sa vzájomne ako výškou, tak i farbou či tvarom guľovitých kvetov. Kvitnú neskôr ako ostatné jarné cibuľoviny – až koncom jari; väčšina z nich potrebuje plne slnečné stanovište a dobre priepustnú pôdu.

Tulipány (Tulipa)
Vraj sú najvznešenejšou ozdobou jarných záhonov a kytíc. Pestovať ich možno v rôznych odrodách s kvetmi najrôznejších tvarov a farieb. Sú jednými z najpestovanejších a druhovo najbohatších cibuľovín na celom svete. Tulipány potrebujú slnečné stanovište s priepustnou, výživnou pôdou. Po odkvete odkvitnutú stonku odštipneme, aby sa rastlina nevysilila tvorbou plodov, listy však ponecháme, aby si rastlina stačila stiahnuť živiny späť do cibuľky a budúci rok krásne kvitla.

Publikované dňa 2020-09-22 56

Naposledy zobrazené

Žiadne produkty

Menu