I na jeseň môže byť záhrada rozkvitnutá

I na jeseň môže byť záhrada rozkvitnutá

Nielen farebná paleta jeseňou sfarbeného lístia môže skrášliť záhradu. Niektoré jesenné kvety sú navyše odolné voči slabým mrazom a ich zoznam nie je krátky. Teraz je taktiež ideálny čas na výsadbu či rozsadenie trvaliek. Rastliny, ktoré vám predstavíme, sú na starostlivosť nenáročné.

Chryzantémy rastú do výšky 40 cm až 1,2 m. Darí sa im vo vlhkých pôdach na plnom slnku. Využívajú sa ako solitérne rastliny, krásne tiež lemujú záhony s inou výsadbou alebo sa kombinujú v najrôznejších skupinách s inými rastlinami kvitnúcimi na jeseň. Či už sú v trsoch alebo guľovitých tvaroch, vždy vás od augusta do októbra odmenia paletou nádherných kvetov. Chryzantémy existujú v mnohých variantoch farieb a tvarov kvetov. Dlho sa spájali hlavne so sviatkom zosnulých, už to ale dávno neplatí. Odrodám citlivejším na zimu po odkvitnutí zrežeme výhonky tesne nad zemou, ponecháme stonky len do výšky 5 cm od zeme a prikryjeme ich lístím alebo vetvičkami ihličnanov. Ak sa rozhodneme vybrať ich z pôdy, urobíme to i s koreňovým balom a uložíme ich do drevenej debničky do pivnice či skladu, kde môžu prečkať zimu pri teplote 5 – 8 °C.

Chryzantéma indická, kultivar 'Citrus', preferuje slnečné stanovisko s priepustnou pôdou a dostatok vlahy počas rastu. Neznáša premokrené pôdy. Pre bohatý, bujný rast a vytrvalé kvitnutie potrebuje i ​​dodanie živín – kompost alebo zrelý hnoj. Je schopná odolávať mrazu až do -23 °C. Dospelá rastlina dorastá do výšky 0,8 m. Má zelené stonky, sýtej farby a zaujímavo vykrojené listy. Vyznačuje sa typickou, horkastou, korenistou vôňou. Vytvára poloplné žlté kvety od septembra do novembra.

Chrysanthemum hortorum 'Rosa - Lila' – v záhrade jej vyberte slnečné miesto, s dobre priepustnou pôdou bohatou na živiny. Neprekáža jej mráz ani vietor, prekáža jej však ťažká podmáčaná pôda. Pokiaľ budete odstraňovať odkvitnuté kvety, bude dlho kvitnúť. Pravidelná a výdatná zálievka počas hlavného vegetačného obdobia je dôležitá. Rastliny sú odolné voči mrazu do -17 °C.

Dendranthema arcticum 'Roseum' – chryzantéma arktická 'Roseum' - je pôvabne kvitnúca listnatá opadavá trvalka. V dospelosti dorastá do výšky 0,25 m; má vzpriamenú stonku so zelenými listami; kvitne od septembra do novembra nežne pôsobiacimi ružovkastými kvetmi s podlhovastými okvetnými lístkami a žltým stredom. Chryzantéma indická, kultivar ´Bienchen´ dorastá do výšky okolo 80 cm a vytvára hustý kompaktný ker; listy sú zelené, delené; kvety sú drobné, plné, zlatožltej farby; kvitnú od septembra do novembra.

Dendranthema indicum, kultivar ´Brennpunkt´, dorastá do výšky okolo 1 m a vytvára hustý kompaktný ker; listy sú zelené, delené; kvety sú veľké, plné, tmavočervenej farby; kvitnú od septembra do novembra.

Výnimočnou je tzv. jedlá chryzantéma, lahôdka ázijskej kuchyne. Túto zeleninu si môžete vypestovať sami zo semienok. Stretnete sa s ňou ešte pod inými slovenskými, japonskými či čínskymi názvami – napr. margaréta vencová, pinardia, Scungiku, Shokuyon Kiku, Tonghao alebo latinsky Pinardia coronaria, Xanthophthalmum coronarium a Glebionis coronarium. V súčasnosti má v šľachtenej podobe viac kultivarov s jednoduchými žltými či žlto-bielymi kvetmi alebo plnými kvetmi. Na jedálenské spracovanie sú vhodné iba mladé listy a stonky. Na záhrade ju môžeme pestovať prakticky v akejkoľvek vlhkej pôde. Je pomerne odolná a vydrží i drsnejšie podmienky v podhorských oblastiach; nadzemná časť však pri teplotách blížiacich sa nule namŕza. Semená sa vysievajú priamo na záhon od jari do neskorého leta; ak chcete zber v zime, zasaďte si semienka priamo do kvetináčov. Na pestovanie je nenáročná.

Publikované dňa 2020-10-20 50

Related articles

Na zimu treba pripraviť aj okrasné jazierko

Dávajte pozor, hladina nesmie nikdy úplne zamrznúť

Marec na záhrade - záhradnícka sezóna...

Každým dňom je záhrada pestrejšia a pestrejšia.

Chren, rastlina, ktorú môže pestovať každý

Chren je na pestovanie naozaj nenáročný,

Kelu kučeravého nevadia ani teploty pod bodom mrazu

Kel kučeravý je plný vitamínov a nevadia mu ani mráziky.

Vianoce sa rýchlo blížia, nenechávajte...

Neviete, čím by ste urobili radosť Vašim blízkym?

Zima sa pomaly blíži, je na ňu Vaša záhrada pripravená?

Prvé mrazíky sú tu a zima sa začína s plnou silou hlásiť o slovo.

V novembri už zazimujte záhradu

Padla, si záhradkári dať ešte nemôžu

Drieň sa hodí nielen do živého plota, je krásny aj užitočný

Drieň patrí medzi naše pôvodné kríky, teraz vzácne a chránené.

Naposledy zobrazené

Žiadne produkty

Menu