Vypestujte si vlastné elixíry zdravia

Vypestujte si vlastné elixíry zdravia

Niektoré znášajú i mrazy, iné sa pestujú v prenosných nádobách. Väčšina týchto rastlín pochádza z ázijských krajín - niet sa čo diviť, čínska medicína ich má overené tisíce rokov a v krajinách, kde sa užívajú, dosahujú ľudia tradične vysoký vek.

Pupočník ázijský - Gotu kola (Centella asiatica)
Táto popínavá trvalka sa vyskytuje hlavne v Indii, na Srí Lanke, v Číne, ale aj v Austrálii alebo Južnej Afrike, je rozšírená i po celej juhovýchodnej Ázii. Indická ajurvéda rozpoznala jej pozitívny vplyv na ľudský organizmus už pred niekoľko tisíc rokmi a od vtedy je Gotu kola jej významnou súčasťou; vo Vietname sa odvar užíval na liečbu senility, epilepsie a niektorých foriem hepatitídy. V liečiteľstve sa používajú najčastejšie listy, ktorých tvar sa prispôsobuje oblastiam, v ktorých bylinka rastie – vo vode uvidíte listy široké a vejárovité, na suchu zasa malé a tenké.

Rastlina sa podieľa na činnosti centrálnej i periférnej nervovej sústavy ako tonikum a adaptogén. Zaraďuje sa do kategórie tzv. mozgových nutrientov, pretože významne prispieva k posilneniu pamäti a zlepšeniu koncentrácie. Z účinných zložiek obsahuje hlavne tzv. triterpenické saponíny, konkrétne asiatikosidy. Podľa odborníkov zvyšujú tvorbu kolagénu v kostiach a chrupavkách a napomáhajú zlepšeniu periférneho krvného obehu. Gotu kola posilňuje bunky v cievnych stenách, čím napomáha prietoku krvi – tieto vlastnosti z nej robia doplnok pri celkovej liečbe kŕčových žíl. Nakoľko podporuje zdravý vývoj spojivového tkaniva, môže hrať i pozitívnu rolu v liečbe popálenín, koloidných jaziev, vredov a rôznych rán, odporúča sa tiež pri lupienke a ekzémoch. Pomáha zmierňovať bolesti hlavy, pomáha telu pri zvýšenej telesnej teplote, poruchách spánku, posilňovať pamäť, znižovať únavu a depresívne stavy. Pupočník je ideálny ako pomoc pri hojení rán, proti reumatickým bolestiam, proti zadržovaniu vody v organizme, pri chrápaní, kašli a kožných ochoreniach. Gotu kola má tisícročnú povesť omladzujúceho prípravku, je kultovou bylinkou majstrov jogy a iných orientálnych umení.

Rastliny sa pestujú v záhradníckom substráte, najlepšie v kvetináči, ktorý je možno na zimu preniesť do miestnosti, pretože pupočník je tropická rastlina. Vyžaduje veľa svetla a vody (substrát udržujeme stále mierne vlhký). Vyhovuje mu, keď ho každý deň mierne zvlhčujeme postrekovačom, lebo má rád i vyššiu vlhkosť vzduchu. Keď začnú teploty klesať pod 10 stupňov, je treba ho preniesť do miestnosti s dostatkom svetla, kde je zhruba 15 °C. V zimnom období ho zalievame len občas. 

Angínovník čínsky (Belamcanda chinensis)
Má podmanivé kvety rôznych farieb, ktoré kvitnú postupne a zdobia veľmi dlho naše záhrady. Domov má v trópoch Východnej Ázie. Listy sú mečovité, vejárovito rozložené a dlhé až 45 centimetrov. Kvety s oranžovými a červenými škvrnami (alebo aj v iných farbách, i len čisto žlté) sa tvoria od júna do septembra a po celé toto obdobie sa rozvíjajú postupne zdola nahor. Celé súkvetie je z roka na rok bohatšie, plodmi sú tobolky so semenami, ktoré sú tiež liečivé. Angínovník sa u nás pestuje hlavne ako nenáročná izbová rastlina. Chránený pred mrazom prežije i vysadený v záhrade. Dariť sa mu bude na slnečnom a suchom stanovisku, chránenom pred letnou žiarou a pred mrazivými vetrami. Ak pestujeme angínovník ako izbový kvet, postavíme ho do blízkosti okien, kam dopadá dostatok svetla, zasadíme do bežného substrátu pre izbové rastliny a primerane zavlažujeme. Od jari do jesene každých 14 dní hnojíme.

Belamcanda chinensis obsahuje glykozidy, flavonoidy, triesloviny, silice, saponíny a alkaloidy. Ako aj názov napovedá, lieči hlavne bolesti hrdla pri nachladení, angíny i zápaly dýchacích ciest a zahlienenie. Zápaly liečia látky ectorigenín a ectoridín, glykozidy zasa dezinfikujú sliznice. Účinné látky získavame odlomením kúska listu, ktorý požujeme, nežujeme dlhšie ako pol minúty a zbytok nepožutých listov vypľujeme.

Dajte pozor: u citlivejších osôb alebo pri predávkovaní sa môže prejaviť alergická reakcia, ktorá sa môže prejaviť opuchom dýchacích ciest.

Publikované dňa 2020-11-03 43

Naposledy zobrazené

Žiadne produkty

Menu