Bylinky od A do Z, alebo nie je bylina, aby na niečo nebola

Bylinky od A do Z, alebo nie je bylina, aby na niečo nebola

Ide o jednoklíčnolistovú, trvácu, vždyzelenú, sukulentnú bylinu s prízemnou ružicou dlhých dužinatých a na okraji riedko ostnatých listov. V prírode rastúce rastliny vytvárajú odnože a často potom tvoria husté trsy. Niektoré z foriem majú listy svetlo škvrnité (Aloe vera var. chinensis). Kvety aloežlté s červeným nádychom, valcovitého tvaru, usporiadané v štíhlom a pomerne vysokom strapcovitom súkvetí. Kvety opeľujú vtáci konzumujúci nektár. Plody tvorí kapsula s mnohými semenami.

Pôvodom je aloa najpravdepodobnejšie z Arabského polostrova. Po tisícročia je využívaná ako liečivá rastlina a jej používanie sa rozšírilo po celom svete – najstaršie dôkazy o jej využití pochádzajú z raného Egypta z obdobia pred 6000 rokmi. Rastlina sa používa v tradičnej indickej, čínskej i arabskej medicíne. Z aloe sa získavajú dva základné produkty s odlišným pôsobením a využitím, známe ako gél a latex – gél sa aplikuje hlavne zvonka na spáleniny, drobnejšie poranenia a odreniny, latex je obsiahnutý vo vodivých pletivách v podkožnej časti listu (pri podaní vnútorne pôsobí ako rýchle preháňadlo).

Zastúpenie obsahových látok (napr. pomer rôznych polysacharidov) v géle z aloe sa líši v závislosti od druhu či variantu rastliny, klímy a rastových podmienok, nie je teda stále. Latex obsahuje vyššiu koncentráciu účinných látok v mladých rastlinách, v hornej časti listovej ružice, v koncovej tretine a na hornej strane listu. Produkty z aloe sú súčasťou veľkého počtu rôznych kozmetických prípravkov a zdravotných a potravinových doplnkov. Šťava sa predáva ako zdravotný doplnok, gél sa pridáva do rôznych liečivých prípravkov, čajov, mliečnych výrobkov, zmrzliny a cukroviniek. Je súčasťou radu kozmetických výrobkov, ako sú hydratačné krémy, krémy na ruky a tvár, pleťové mlieka, mydlá, opaľovacie krémy, šampóny a vlasové toniká, holiaca kozmetika, prísady do kúpeľa, líčidlá a rôznych iných, je však tiež zložkou čistiacich prostriedkov, detských plienok a latexových rukavíc.

Aloa nemá takmer žiadnych škodcov, v Indii ju občas napadajú huby (Alternaria alternata, Fusarium solani) spôsobujúce škvrny na listoch, v tropickej Amerike sa niekedy objavuje hniloba koreňov spôsobená baktériou Erwinia chrysanthemi. Aloa trpí chorobami, pokiaľ má nedostatok slnečného svitu. Je tiež citlivá na vodu stagnujúcu v pôde. U nás ju možno pestovať ako prenosnú závesnú alebo ako izbovú rastlinu. Zabezpečíme jej priepustnú piesčitú pôdu a plné slnko podobne ako iným sukulentom. Je odporúčané pestovať ju v keramickej nádobe s pórovitým črepom a na dno dať drenáž. V lete zalievame stredne silnou zálievkou. Rastlinu môžeme letniť na záhrade či na balkóne. Keď začnú nočné teploty klesať k 10 °C, je potrebné rastlinu preniesť dnu a umiestniť ju napr. pri južnom okne v chladnej chodbe (v zime by nemali teploty klesať pod 5 °C). V zime zalievame veľmi málo, kvetináč by mal medzi jednotlivými zálievkami úplne preschnúť.

Publikované dňa 2020-11-10 31

Naposledy zobrazené

Žiadne produkty

Menu