×
Vyhľadávanie v blogoch

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Obdivujete kvitnúce krehké krókusy, snežienky a bledule, kráľa cibuľovín – tulipány, kvety narcisov či nebesky modrých modríc? Cibuľoviny stačí raz vysadiť a krásou svojich kvetov vás môžu tešiť niekoľko ďalších jarí. Na pestovanie sú jednoduché a efekt pritom ohromujúci. Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra. Včas vysadená cibuľka si do zimy vytvorí dostatočne husté korene a na jar bude kvitnúť v plnej kráse.

Narcisy

Kvitnú veľmi dlho a krásne, sú vhodné aj na rez do vázy. Počet vyšľachtených odrôd sa počíta v desaťtisícoch. Meno Narcis vychádza zo starej gréckej báje o krásnom mládencovi, ktorý odmietol lásku ženy a zamiloval sa do svojho vlastného obrazu, ktorý pozoroval vo vode, na mieste, kde údajne zomrel, vyrástol nežný biely kvietok – narcis. Veľkosť kvetov narcisov sa podľa odrôd pohybuje od 2 do 8 cm. Objavujú sa od marca (tie skoršie) až do mája (neskoršie odrody).

Narcisom vyhovuje humózna, na živiny bohatá pôda, neznášajú čerstvý hnoj, na hnojenie môžeme použiť len dobre uležaný maštaľný hnoj alebo vyzretý kompost. Správna doba výsadby súvisí s teplotou – kým je pôda teplá, množia sa v nej plesne a rastliny sú ľahko zraniteľné. Najlepšia doba pre výsadbu narcisov nastáva v druhej polovici októbra, keď sa teplota pôdy zníži pod 10 °C.

Rastliny pri tejto teplote ideálne zakoreňujú a cibuliam už nehrozí fuzáriová hniloba. Väčšie cibule sadíme 15 až 20 cm hlboko, menšie cibule plytkejšie, vzdialenosť medzi jednotlivými cibuľami by mala byť asi 15 cm, aby rastlina mala dostatok životného priestoru (menšie cibule môžeme dávať samozrejme i bližšie). Pod cibuľou by mala byť kyprá a dobre priepustná pôda. Narcisy potrebujú zálievku, nie však príliš častú a nikdy ich nezalievajte na kvety. Rastlinám po odkvitnutí odstránime kvety – ak by sme nechali rastlinu vyčerpávať tvorbou semien, cibuľa by nenarastala.

Listy odstránime, až keď zaschnú a vrátia svoju silu do cibule. Na záhone kombinujeme narcisy s neskôr pučiacimi trvalkami, ktoré majú väčšie listy, ktoré potom čiastočne zasychajúce narcisy zakryjú. Narcisy sú mrazuvzdorné. Najnovšie vysadeným cibuliam však prospeje, keď miesto, kde sú vysadené, prikryjeme na zimu čečinou. Na rovnakom mieste pokvitnú dlho.

Nenáročným narcisom prospeje presadenie po niekoľkých rokoch – či nastal čas, dajú samy vedieť tým, že prestanú mať pekné kvety, prípadne nekvitnú vôbec. Cibuľky narcisov zberáme v prvej polovici júla, stačí, keď vňať už vädne. Keď cibule uschnú, očistite ich, ale pozor na korene. Cibuľky, ktoré sú spojené vrchnou suknicou, násilne neoddeľujte. Pokojne ich nechajte v zhluku, po zbere nesmú byť na slnku ani vo vlhku, ideálna je vzdušná miestnosť, ktorá sa neprehrieva, najviac im škodí kolísanie teploty. Pre ďalšiu výsadbu potom vyberieme len tie cibule, ktoré sú pevné a majú zdravé podpučie (koreňový veniec).

POZOR! – narcisy patria medzi jedovaté rastliny – najviac jedovatých látok je obsiahnutých v cibuliach. Kvety narcisov otrávia ostatné rastliny vo váze, preto ich s nimi radšej nekombinujeme.

Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu