×
Vyhľadávanie v blogoch

Aké cibuľoviny by vám v záhrade nemali chýbať?

Obdivujete kvitnúce krehké krókusy, snežienky a bledule, kráľa cibuľovín – tulipány, kvety narcisov či nebesky modrých modrícCibuľoviny stačí raz vysadiť a krásou svojich kvetov vás môžu tešiť niekoľko ďalších jarí. Na pestovanie sú jednoduché a efekt pritom ohromujúci. Cibuľoviny kvitnúce na jar sa vysádzajú od polovice septembra a v priebehu októbra. Včas vysadená cibuľka si do zimy vytvorí dostatočne husté korene a na jar bude kvitnúť v plnej kráse.

Okrasné cesnaky

Allium cristophii

Prízemná ružica tohto cesnaku je zložená z 5–8 šedozelených, vzpriamených, kopinatých listov, ktoré sú dlhé 40–50 cm. Kvetenstvo guľovitého tvaru je umiestnené na lysom stvole vysokom 60–80 cm a je zložené zo 100–200 pomerne veľkých, svetlo fialových hviezdičkovitých kvetov kovového lesku. Kvety sa objavujú v prvej polovici júna a odumierajú začiatkom júla. Cibule sú, rovnako ako u ostatných kultivarov, mrazuvzdorné. Vysádzame ich začiatkom októbra do výživnej, ľahkej pôdy na plné slnko do hĺbky 12–15 cm na vzdialenosť 40–50 cm. Na stanovišti môže zostať viac rokov, ak cibule mulčujeme, pri vysokých teplotách je totiž potrebné zabrániť premokreniu a prehriatiu pôdy. Cibuľa trpia na bakteriálne choroby. V menších skupinách ho sadíme do trvalkových záhonov a využijeme ho aj k rezu do vázy. Kvety sa odrezávajú už pri kvitnutie. Dekoratívne sú aj sušené kvety, ktoré možno prifarbovať.

Allium karataviense

Tento kultivar má 2–3 prízemné listy dlhé 20–25 cm, ktoré sú na rozdiel od ostatných cesnakov veľmi široké a obzvlášť dekoratívne. Spodná strana a lem listov sú purpurové a vrchná strana je kovovo lesklo modrozelená. Guľovité, svetlo ružové, drobné kvety tvoria kvetenstvo s priemerom 10–12 cm. Semenníky sfarbené purpurovo sú ešte dlho po odkvitnutí veľmi dekoratívne. Kvitnú začiatkom júna, vegetáciu ukončujú v prvej polovici júla. Cibule sú tiež mrazuvzdorné. Vysádzame ich začiatkom októbra do hĺbky 12–14 cm na vzdialenosť 20–25 cm. Na jednom stanovišti vytrvá mnoho rokov. Znesie aj mierny polotieň, či extrémne suché stanovište. Pokiaľ má priaznivé podmienky, množí sa aj samovýsevom. Hodí sa do skaliek a do popredia trvalkových záhonov. Hlavný dekoratívne účinok majú ozdobné listy a odkvitnuté kvetenstvá. Možno vysádzať aj do kvetináčov a vonkajších ozdobných keramických nádob najlepšie v kombinácii s alpinkami. Ide o vitálny a veľmi odolný druh, ktorý však neznesie premokrenie počas vegetačného pokoja.

Allium sphaerocephalon

V spodnej tretine je lodyha porastená úzkymi, žlábkovitými listami, ich pošvy obopínajú lodyhu, sú dlhé 20–25 cm a pri odkvitaní rastliny väčšinou odumierajú. Kvetenstvo na vrchole byle je zložené z niekoľkých desiatok drobných, purpurových kvietkov a dosahuje priemer 4–5 cm, je pretiahnuté guľovité, husté. Výška rastliny vr. kvetenstva je 50–60 cm. Guľovité kvetenstvo je dekoratívne už niekoľko týždňov pred rozkvitnutím, hoci rastliny kvitnú až v polovici júla. Na konci júla vegetáciu ukončuje. Cibule sa vysádzajú do hĺbky 6–8 cm na vzdialenosť 10–15 cm a sú mrazuvzdorné. Ide o veľmi vitálny kultivar, ktorý nebýva napádaný chorobami. Cibuľa nemusíme presádzať niekoľko rokov. Rozmnožuje sa hlavne semenami, ktorých vytvára značné množstvo, podobne ako ostatné cesnakmi. Je vhodný do menších skupín pre spestrenie trvalkových záhonov a najmä k rezu kvetov. Kvetenstvo je vo váze veľmi trvanlivé a dekoratívne zaujímavé.

Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu