Lobulária prímorská - letnička, ktorá rozkvitá už ako malý semenáčik

Medzi letničkami snáď nenájdete žiadnu, ktorá by dokázala vykvitnúť tak rýchlo po výseve, ako lobulária. Lobulária prímorská (Lobularia maritima) kvitne už ako malá rastlinka, v čase zrelosti asi päť týždňov. Ak ju po odkvitnutí zostrihnete, vydrží kvitnúť celé leto až do jesene a stále bude obsypaná kvetmi.

Pôvodom je zo Stredomoria, kde rastie ako trvalka, v našich podmienkach ju však pestujeme len ako letničku. Slabšie prízemné mrazy, do cca -5 °C, ale zväčša prežije. Lobulária vytvára nízke vankúšové porasty s bohatým vetvením stonky. Na každom konci je strapec s bielymi alebo ružovkastými kvetmi, ktorý postupne rozkvitá. Kvety jemne voňajú, vôňa pripomína vôňu medu. Lobulária dorastá do výšky až 30 cm.

Rastlinám sa darí v chudobnejších pôdach, na teplom stanovisku a plnom slnku. Stanovisko musí byť dobre odvodnené, aby sa zabránilo vzniku plesní či stojatej vody v miestach koreňov. Lobulárie veľmi často napadajú skočky, proti ktorým je nutné zasiahnuť, inak z rastlín nič nebude.

Lobulárie možno jednoducho vypestovať zo semien. Semienka sa vysievajú buď od polovice marca do výsevných misiek v skleníku alebo v byte za oknom, alebo priamo na stanovisko v polovici apríla. Semená umiestnite na substrát, ale nezahŕňajte – potrebujú priame svetlo, aby mohli klíčiť. Predpestované sadeničky vykvitnú naozaj veľmi skoro a neprekáža im ani presádzanie v plnom kvete. Lobulária je vhodná na výsadbu do kvetinových záhonov, skaliek i ako obruba záhonov a ciest – dokáže vyplniť každé voľné miesto v záhrade. Rovnako ju môžete pestovať v nádobách. Do záhrady lobulária priláka motýle, včely a iný užitočný hmyz.

Súvisiace produkty

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa