×

Ako vysadiť rôzne bylinky, aby nechradli?

Bylinky majú svoje miesto v každej záhrade, využijete ich nielen v kuchyni, ale i na liečbu rôznych neduhov. Ak nemáte priestor na záhrade, dariť sa im bude v kvetináčoch, hrantíkoch a iných nádobách.

Kam bylinky vysadiť?

Dôležité je správne umiestnenie. Pred výsadbou si starostlivo naštudujte špeciálne nároky byliniek, každá bylinka má iné. Niektoré majú rady suché, slnečné stanovisko, iné sa budú cítiť lepšie vo vlhkej pôde a znesú i trocha tieňa. Aby bol zber čo najdlhší a najvýdatnejší, je zmysluplné vytvoriť skupinky byliniek, ktoré majú identické nároky. Na malej ploche môžete pestovať mnoho rôznych druhov, väčšina byliniek nepotrebuje veľa miesta.

Vyberáme správne druhy

Petržlen, pažítka, kôpor, trebuľka, koriander, ligurček, prípadne zelerová vňať sú typickými bylinkami na použitie v kuchyni. Všetky uprednostňujú rovnomerne vlhkú pôdu a umiestnenie na slnku až v polotieni, navzájom je dobré ich kombinovať.

„Na malej ploche môžete pestovať mnoho rôznych druhov byliniek, väčšina z nich nepotrebuje veľa miesta.“

Sklon k bujneniu má mäta a medovka, pretože vyháňajú veľa odnoží. Tieto dve bylinky je lepšie vysadiť samostatne do väčšieho kvetináča, aby ste ich udržali „pod kontrolou“. Ligurček rastie intenzívne, doprajte mu preto dostatok miesta na záhone. Pôda stačí bežná záhradná (v ťažkých, mokrých pôdach rastie slabo), hlboká humózna s dostatkom živín naopak podporí rast. Ak nie sú dlhotrvajúce suchá, nie je potrebné ligurček ani zalievať. Stanovisko môže byť slnečné aj polotieň, iba úplne tienisté miesta vhodné nie sú.

Ako vypestovať zdravé rastliny?

Slnko a suchú, priepustnú pôdu milujú stredomorské bylinky - rozmarín, tymiánoregáno (pamajorán), yzopestragón a saturejka, iba tak rozvinú svoju vôňu najintenzívnejšie. Ťažkú pôdu možno zjemniť štrkom a pieskom tak, aby nevznikala stojatá voda. Naše zimy prežije väčšina stredomorských byliniek bez problémov, až na rozmarín. Ten je treba na zimu dať na chladné miesto. Ak nie je sneh, je vhodné bylinky prikryť textíliou alebo čečinou. Na jar sa zľahka zastriháva len tymián, levanduľa a rozmarín, oregáno je možné ostrihať až takmer k zemi.

Najviac byliniek na malom priestore možno pestovať v tzv. bylinkovej špirále. V bylinkovej špirále je možné tiež pestovať väčší počet rôznych byliniek s odlišnými nárokmi. V horných, suchých častiach, ktoré sa aj rýchlo vyhrejú od kameňov a zostávajú dlhú dobu teplé, zasadíme stredomorské bylinky. Čím viac sa blížime k zemi, tým je pôda vlhšia. Pri zemi sa bude najviac dariť kuchynským bylinkám. Pri tvorbe špirály kamene poriadne skladajte tak, aby pri silnejšom daždi neskĺzli.

Náš tip: Ak vysadíte z každej bylinky viac kusov, môžete zberať priebežne a rastliny pritom budú mať dostatok času na regeneráciu.

Mohlo by vás zaujať
Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa