×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.
PPL Parcelshop
Vyhľadávanie v blogoch

Pestovanie ovocných stromov – slivka

Slivone pochádzajú pôvodne z juhu Európy a bežne sa dožívajú až 25 rokov, ale aj viac. Zaraďujeme medzi ne slivky, poloslivky, slivky, renklódy a mirabelky. Majú väčšinou bujný rast a rýchly vývin. Podľa plodov ďalej rozlišujeme poloslivky a pravé slivky. Pološvestky sú kríženci pravých sliviek. Kvitnú bielo a majú ochmýrené letorasty.

Biele kvitnú aj pravé slivky, ale ich letorasty sú lysé. Podľa odrody zrejú plody v júni a v júli a zbierame ich od augusta do septembra. Dariť sa im bude v nadmorských výškach okolo 300 až 500 m.n.m. s priemernou ročnou teplotou okolo 8 ° C, v nie príliš živných a v stredne ťažkých, dobre priepustných, vlhkých pôdach.

Stanovište by malo byť chránené pred severnými vetrami, teplé. Volíme skôr západnú až juhozápadnú stranu. Ak sadíme stromov viac, najmenší spôn by mal byť o veľkosti 5 až 6 x 3 až 4 m. Pri preskorených sadeniciach pred zasadením odstránime odumreté korene, ostatné skrátime a namočíme ich do vody (dve hodiny by mali byť postačujúce, dlhšia doba nevadí).

Pri jesennej výsadbe ponecháme rez až na jar, pri jarnej výsadbe prevedieme základný rez. V prvých rokoch života potrebuje väčšina mladých stromčekov patričnú oporu. Pripravíme si preto kôl, ktorý zatlčieme do vyhĺbenej jamy.

Vložíme strom, držíme ho zvisle dole a prihadzujeme zeminu. Stromček nadvihneme a ľahko s ním zatrasieme, aby sa pôda dobre dostala aj pod korene. Potom doháhame cca 10 cm pod miesto vrúbľovania, ušľapeme, a nakoniec pripevníme strom ku kolu. Dôkladne prelejeme zhruba 15 litrami vody, po jej vsiaknutí môžeme ešte miesto výsadby zamulčovať kôrou či lístím.

Zálievke venujeme zvýšenú pozornosť po výsadbe aj v priebehu násady plodov. Slivone znášajú krátkodobé mrazíky okolo -20 °C, na chladnejšie počasie ich včas pripravíme obalením kmínu rákosím, jutovinou, či potretím kmeňa a hlavných vetiev vápenným mliekom (20 % roztok haseného vápna a vody).

Najčastejšie choroby a škodcovia sliviek

- Puchrovitosť sliviek - plody sú podlhovasté, sploštené, pokryté bielym povlakom, vo vnútri sú duté a bez kôstky. V čase pred rašením, pred kvetom a po odkvitnutí je vhodné vykonať preventívne opatrenia, napr. fungicídom Kuprikol.

- Šarka – pravdepodobne sa objavila, ak na listoch začnú vznikať svetlé žltozelené škvrny, krúžky a iné kresby bez ostrých okrajov, ktoré sa koncom leta sfarbujú až do hnedofialovej farby. Účinná ochrana proti nej neexistuje.

- Hnednutie šupky vr. dužiny s kruhovými bielymi "vankúšikmi" je signálom moniliovej hniloby plodov. Najčastejším škodcom, ktorý spôsobuje červivosť je obal slivkový. Možno proti nemu použiť prípravky Calypso 480 SC, Integro a pod.

Náš tip

Na stromy na jar rozveste žlté lepové dosky slúžiace na odchyt škodlivého hmyzu ako napr. molíc, smútnic, vrtulí, drepčíkov, nosatcov a lietavých imág vošiek a ďalších. Hmyz zláka žltá farba a zachytí sa na lepovej ploche. Sú určené na ochranu rastlín v záhradách, sadoch, skleníkoch aj na ochranu väčších izbových rastlín. Sú vhodné na celoročné použitie.

Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu