×
Vyhľadávanie v blogoch

Semienka muškátov a petúnií sa sejú už v januári

Ak si chcete lacno vytvoriť kvitnúcu nádheru aj na svojej záhradke, potom ste na správnom mieste. Síce to stojí viac času, ale s trochou trpezlivosti docielite vaše vysnívané farebné kombinácie. Nižšie nájdete stručný návod, ako to úspešne docieliť.

Muškáty

Do nádoby nasypte substrát vhodný je ľahký substrát určený na výsevy alebo perlit, ľahká zmes pufovanej horniny, tá neobsahuje živiny a rastlinky treba od začiatku prihnojovať, ale poskytuje korienkom oporu, je dostatočne vzdušná, zadržuje v sebe vodu a postupne ju uvoľňuje .

Pripraviť si môžete aj domáci substrát - jemne preosejte zeminu z pareniska alebo kompostu a zmiešajte s jemným pieskom. Preparením zahubíte prípadné zárodky hubových chorôb. Substrát mierne utlačte.

Semená muškátov sú veľmi drobné, snažte sa ich vysiať tak, aby neboli príliš nahusto a opäť mierne pritlačte, napr. doskou. Ďalšou vrstvou substrátu sa semienka nezasypávajú. Zavlažte ich postrekovačom na kvety (tak im budete vlahu dodávať po celú dobu klíčenia, silnejší prúd vody by mohol klíčiace rastlinky poničiť).

Nádobu je vhodné umiestniť do mini skleníka na parapete okna, alebo ju aspoň prekryť perforovanou fóliou. Vytvoríte sa tak pre klíčenie priaznivú mikroklímu. Niektoré semienka si s klíčením dávajú na čas, doprajte im teplotu 20-24 ° C a do mesiaca by mali klíčiť všetky.

Po vyklíčení potrebujú rastliny čo najviac svetla. Až okrem maternicových lístkov vytvoria rastliny aj dva páry pravých, nastane čas na presádzanie sadeničiek. Prepicháme ich do samostatných kvetináčikov, aby mali dostatok miesta a mohli rásť a silnieť.

Primerane zalievame a raz týždenne hnojíme tekutým hnojivom (minerálnym pre rastliny v počiatočnej fáze rastu, alebo žihľavovou ich, možno uschovať z leta, alebo pripraviť aj zo sušených žihľavy).

Petúnie

Oproti muškátom majú kratšiu dobu klíčenia a je možné ich vysievať ešte vo februári, alebo do prvej polovice marca. Inak pri výseve postupujeme rovnako ako pri muškátoch. 10–14 dní po tom, čo semienka vyklíčili, teplotu znížime na 16-18 stupňov.

Sadenice porastú pomalšie, nižšia teplota totiž zabráni vyťahovaniu rastlín, budú však kompaktné a košaté. V samozavlažovacích kvetináčoch petúnie porastú ako z vody a ušetríte si starosti. Na bujný rast a kvitnutie petúnie potrebujú dostatok živín a slnka.

Substrát musí mať dostatočný obsah horčíka a vápnika. Po vyčerpaní obsahu živín zo substrátu je na rade pravidelné prihnojovanie, pre ktoré môžete zvoliť aj špeciálne hnojivo na podporu kvitnutia. Zalievame mäkkou, najlepšie dažďovou vodou.

Korene nesmú stáť vo vode, aby neuhnívali, za chladných a vlhkých dní preto nezabudnite obmedziť zálievku a znížiť hladinu vody v kvetináči. Ďalšie bohaté kvitnutie podporuje odstraňovanie odkvitnutých kvetov vrátane semenníka.

Kvety petúnií si bez obáv môžete ozdobiť napríklad letný ovocný šalát, sú totiž jedlé.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa