Potomok pravekých ihličnanov, ginko, môže vašu záhradu zdobiť i dnes

Potomok pravekých ihličnanov, ginko, môže vašu záhradu zdobiť i dnes

Vyskytoval sa na mnohých miestach vrátane Európy, dnes divoko rastie v Číne. Vo východnej Ázii je posvätným stromom.

Koruna ginka je kužeľovitá až rozkladitá, stromy dorastajú do výšky 30 – 40 m a sú veľmi dlhoveké. Najstarší strom rastúci v Japonsku má 1200 rokov. Kôra kmeňu je šedá, vo vyššom veku brázditá, listy vyrastajú vo zväzkoch. Listy sú ploché, klinovité s vejárovitou žilnatinou, rozdelenou zárezom na dva laloky. Stromy začínajú plodiť v 35 rokoch, jeden samčí strom stačí pre opeľovanie piatich samičích (ginko je dvojdomé, to znamená, že jeden strom má samčie rozmnožovacie orgánie a ostatné zase samičie). K opeľovaniu môže dokonca dôjsť i potom, keď plody spadnú na zem. K obytným miestam sú vhodné len samčie rastliny, pretože dužinaté obaly plodov obsahujú organické kyseliny, ktoré sú pôvodcom zápachu i možného podráždenia pokožky.

Na pestovanie nie je náročný, znáša znečistené ovzdušie i zasolené pôdy a na stanovište má skromné požiadavky, ale vzhľadom k tomu, že dorastá do veľkých rozmerov, musíme mu vybrať vhodné miesto s dostatkom priestoru. Najradšej má priepustnú, suchšiu, ílovitú pôdu a stanovište chránené pred vetrom. Staršie, dobre zakorenené rastliny sú odolné proti suchu. Stromy rastú veľmi pomaly, najviac v období od konca mája do konca augusta. Vyšľachtené sú rôzne odrody – zakrpatené, previsnuté alebo s rôzne tvarovanými a sfarbenými listami.

V ázijských krajinách, hlavne v Japonsku a Číne sú semená špeciálnou pochúťkou a používajú sa v tradičnej kuchyni. Semená sa zbavia dužiny, namáčajú sa v slanej vode, pražia sa a potom konzumujú alebo sa pridávajú do dezertov. Toxické zlúčeniny sa však pri úprave teplom nerozkladajú a pri skonzumovaní väčšieho množstva slanej pochúťky alebo pri dlhodobejšom konzumovaní môžu spôsobovať otravy, hlavne u detí.

Ginko má významné liečivé účinky. Na konci leta alebo skoro na jeseň zbierame listy, tesne predtým než začnú listy meniť farbu. Výťažky z nich pomáhajú liečiť astmu, tráviace problémy, pozitívne pôsobia na obehový systém, pamäť a koncentráciu. Užívaním sa zplešuje prekrvenie periferných častí tela, pomáha prehrievať večné studené ruky a nohy, vo vyššom veku je doporučovaný pri strate duševnej sviežosti.

Strom je veľmi odolný a netrpí na škodcov ani choroby.

Publikované dňa 2017-09-15 147
Tag: Stromy

Zoznam článkov

Kategórie

HĽADAŤ V ČLÁNKOCH

Naposledy zobrazené

Žiadne produkty

Menu