Opuncia, kaktus, s jedlými plodmi

Opuncia, kaktus, s jedlými plodmi

Opuncia - kaktus so zaujímavou stavbou, veľkými, žltými či červenými kvetmi a jedlými, sladkými plody, z ktorých pripravíte napríklad lahodný dezertný krém.

Opuncia mexická (opuncia Ficus indica) v krajine pôvodu (suchej oblasti Mexika a tropickej Strednej Ameriky) dorastá do výšky jedného až štyroch metrov. Spodná časť rastlín po čase zdrevnateje. Do Európy je doviezli v 16. storočí Španieli. Hovorí sa im tiež indiánske figy, pretože oddávna patrili do jedálnička Indiánov.

Ich pestovanie nie je príliš zložité a zvládnete ho aj v domácich podmienkach. Pôdu opuncie potrebujú dokonale drenážovanú, skôr štrkovitú. Rovnako ako všetky kaktusy znášajú dlhé obdobia sucha. Potrebujú dostatok svetla a tepla. V lete ich bez obáv môžeme letniť a vystaviť priamemu slnku. V čase vegetácie - pri kvitnutí a nasadzovaní plodov je potrebné zvýšiť mierne zálievku. Hnojiť tiež príliš nepotrebujú.

Plody opuncií mávajú zvyčajne hruškovitý tvar a vyrastajú na vrcholkoch článkov. Chuťou dužina pripomína tiež sladké hrušky. Plody mávajú hmotnosť sedemdesiat až tristo gramov. Konzumácia veľkého množstva opuncií môže u niekoho spôsobiť žalúdočné ťažkosti, pozor na to.

Ak si rastliny chcete namnožiť, stačí z materskej rastliny odlomiť článok a reznú plochu nechať dokonale zaschnúť, potom, čo sa vytvoria malé hrbolčeky, čo sú zárodky nových korienkov, ich zasadíme do dobre priepustnej zeminy. Semenáčiky opuncie možno vypestovať aj zo stratifikovaných semien. Je to ťažší spôsob, jeho výsledok však nie je zaručený.

V lete zakoreneným kaktusom prospieva letnenie, na zimu ich umiestnime do miestnosti na svetlé, ale chladnejšie miesto a výrazne obmedzíme zálievku.

Ploché články kaktusu sú porastené skupinami pichliačov - pokiaľ sa ich čo i len ľahko dotkneme, nepríjemne sa zabodnú do kože a veľmi ťažko sa odstraňujú. Ak sa tak stane, môžeme postihnuté miesto potrieť ešte tekutým voskom, počkať, až stuhne a potom ho pomaly odlúpnuť (pichliače by sa mali zachytiť vo vosku).

Pestovať sa dajú tiež okrasné opuncie, ktoré aj u nás vonku prezimujú, ich plody sú však malé a husto pokryté zväzočkami tenkých ostňov, takže sa k jedlu nehodia.

Publikované dňa 2018-03-23 371
Tag: Záhrada

Related articles

Kelu kučeravého nevadia ani teploty pod bodom mrazu

Kel kučeravý je plný vitamínov a nevadia mu ani mráziky.

Vianoce sa rýchlo blížia, nenechávajte...

Neviete, čím by ste urobili radosť Vašim blízkym?

Zima sa pomaly blíži, je na ňu Vaša záhrada pripravená?

Prvé mrazíky sú tu a zima sa začína s plnou silou hlásiť o slovo.

V novembri už zazimujte záhradu

Padla, si záhradkári dať ešte nemôžu

Drieň sa hodí nielen do živého plota, je krásny aj užitočný

Drieň patrí medzi naše pôvodné kríky, teraz vzácne a chránené.

Eremurus alebo fakľa, krásna trvalka s nezvyčajne vysokým kvetenstvom

Ak chcete svoj trvalkový záhon v záhrade niečím zvýrazniť a pestovať tu niečo neobvyklé, čo každého zaujme, vysaďte...

Privítajte jar modrou farbou

K jari nepatria len biele kvety snežienok a bledúľ, farebná škála krokusov alebo žltá tavolína.

Oživte po zime mierne "unavený" trávnik

Na starostlivosť najnáročnejší vegetačný prvok v záhrade je stopercentne okrasný trávnik.

Zoznam článkov

Kategórie

HĽADAŤ V ČLÁNKOCH

Naposledy zobrazené

Žiadne produkty

Menu