Georgíny vysádzajte na začiatku mája, na jeseň svojimi sýtymi farbami kvetov ozdobí záhradu

Georgíny vysádzajte na začiatku mája, na jeseň svojimi sýtymi farbami kvetov ozdobí záhradu

Nádherné sýte farby rôznych kombinácií, jednoduché i plnokveté formy, pripomínajúce loptičky, z vyšľachtených kultivarov si vyberie každý, je ich totiž už cca 20 000 odrôd. Aby ste vytvorili čarovné jesenné zákutia v záhrade je potrebné georgíny vysadiť teraz. Budú pekne dopĺňať farebné lístie opadavých stromov a kríkov, plody rôznych farieb, ako sú šípky, hložinky či okrasné trávy. Tieto krehko vyzerajúce rastliny pokvitnú až do prvých mrazov.

Vďaka neuveriteľnej rozmanitosti majú georgíny uplatnenie v záhrade naozaj široké. Nízke môžeme použiť na obruby cestičiek, záhonov i do prenosných kvetináčov či korýtok, najmenšie dokonca i do skaliek, vyššie vytvoria ozdobné pásy okolo trávnika, domu, plotu a predovšetkým pôsobivé ostrovčeky kdekoľvek - ako atraktívne solitéry vyniknú najlepšie v malej skupinke najvyššie georgíny, ktoré dorastajú cez 1,5 m.

Pár dní ich nechajte v teple nariasiť a koncom apríla alebo začiatkom mája ich už môžeme začať vysádzať - približne 7-10 cm pod povrch zeme. V tomto období ich tiež ľahko namnožíte delením hľúz. Ideálne je pre nich slnečné stanovisko a vápnitá, úrodná pôda. Ak ich budete pestovať v kvetináčoch, úspech bude závisieť hlavne na vhodnom výbere odrody a správnom ošetrovaní. Pre takéto pestovanie sa hodia predovšetkým slabšie rastúce odrody nízkeho vzrastu; tj. hlavne georgíny zo skupiny drobnokvetých, hlavne miňonky, ďalej mnohé nižšie odrody ako leknínky, sú vhodné tiež mnohé pompónky. Rastliny musia mať stály dostatok vlahy a pravidelné prihnojovanie (asi raz týždenne až do októbra), potom rastliny bohato kvitnú až do prvých mrazov.

Pozor! - ich hľuzy zime vonku neprežijú a na zimu ich musíme upratať, čo je snáď jediným ich mínusom (rastliny pochádzajú totiž zo Strednej Ameriky, kde sú zimy oveľa miernejšie, ako u nás).

Zo škodcov môže rastliny napadnúť háďátko králikové, slimáci, kořenohub zhubný, roztočec, strapky, klopušky, vošky, drôtovce, pandravy a ďalšie. Bránime sa proti nim dostupnými doporučenými prostriedkami. Môžu tiež podliehať vírusovým, bakteriálnym alebo hubovým chorobám (napr. mozaika, bakteriálna nádorovitosť, verticiliové vädnutie).

Publikované dňa 2018-06-06 166

Related articles

Japonské javory sú vyhľadávanými solitérmi

Japonské javory vysádzame na chránené stanovisko do svetlého polotieňa.

Ruža vráskavá nás upúta svojou jednoduchou a prirodzenou krásou

Táto ruža bola často využívaná ku šľachteniu a kríženiu.

Akými trvalkami osadiť tienisté miesta v záhrade? (Časť 1.)

Kobercovými trvalkami tiež môžeme nahradiť nevzhľadný trávnik.

Tradičná trvalka vidieckych záhrad - orlíček záhradný

Podľa kultivaru kvitne v rôznom období od apríla až do októbra

Zoznam článkov

Kategórie

HĽADAŤ V ČLÁNKOCH

Naposledy zobrazené

Žiadne produkty

Menu