Tradičná trvalka vidieckych záhrad - orlíček záhradný

Tradičná trvalka vidieckych záhrad - orlíček záhradný

Ideálne nenáročná trvalka do záhrady, ktorá sa množí sama, zakrátko vytvorí zaujímavé kvitnúce kompozície prírodných tvarov. Podľa kultivaru kvitne v rôznom období od apríla až do októbra zloženými kvetmi najrôznejších odtieňov s nápadnou ostrohou. Vyberie si každý - drobné odrody sú vhodné do skalky, stredné do okrasných záhonov a rabatov a vysoké druhy skvele vyzerajú ako ostrovčeky v trávniku, na brehu jazierok alebo v popredí ihličnanov.

Orlíček (Aquilegia) radíme do čeľade pryskyrníkovitých. Rastlina tvorí vzpriamené trsy s rozvetvenými stonkami a trojlaločnými listy. Dorastá do výšky 45-80 cm, v závislosti od druhu. Nájdeme ich aj vo voľnej prírode - modro a bielo kvitnúce, výnimočne ružovo, a to od apríla do júna. Tie záhradné v septembri v oveľa širšej farebnej palete, môžu byť biele, ružové, žlté, fialové, modré, oranžové a červené, viacfarebné, spravidla kvitnú neskôr, až od polovice leta.  

Orlíček dáva prednosť slnečnému, prípadne polostinnému stanovisku, mierne vápennému, s bežnou vlahou. Vysoké druhy, aby prospievali dobre, potrebujú priepustnú, humóznu zeminu. Semienka vysievame na jar a na jeseň potom vyrastené sadenice vysadíme na záhony na vzdialenosť asi 50 cm. Rastliny pokvitnú na jar a v lete. Z raných výsevov pokvitnú rastliny už prvým rokom, neskôr vysiate vykvitnú až budúci rok, ale o to bohatšie. Výdrž rastlín je najviac päť rokov. Pôda by nemala nikdy úplne vyschnúť. Rastliny sa sami vysemeňujú a krížia sa medzi sebou.

Staršie rastliny neznášajú presádzanie. Zo škodcov orlíčky napadajú predovšetkým vošky, ktoré dokážu obaliť celé kvety, včas proti nim zasahujeme. Mladé rastliny milujú slimáky a húsenice.

Publikované dňa 2018-06-29 196

Related articles

Japonské javory sú vyhľadávanými solitérmi

Japonské javory vysádzame na chránené stanovisko do svetlého polotieňa.

Ruža vráskavá nás upúta svojou jednoduchou a prirodzenou krásou

Táto ruža bola často využívaná ku šľachteniu a kríženiu.

Akými trvalkami osadiť tienisté miesta v záhrade? (Časť 1.)

Kobercovými trvalkami tiež môžeme nahradiť nevzhľadný trávnik.

Georgíny vysádzajte na začiatku mája, na...

Nádherné sýte farby rôznych kombinácií, jednoduché i plnokveté formy

Zoznam článkov

Kategórie

HĽADAŤ V ČLÁNKOCH

Naposledy zobrazené

Žiadne produkty

Menu