V novembri už zazimujte záhradu

V novembri už zazimujte záhradu

Počasie v tomto roku záhradkárom stále praje, je ale na čase dokončiť všetky dôležité práce pred zimou. Padla, si záhradkári dať ešte nemôžu. A keďže je v tomto období počasie ako na hojdačke, treba využiť každú vhodnú chvíľku.

ružiam prihrňte zeminu a prikryte ich čečinou, dôležité je ochrániť ich najcitlivejší bod - miesto štepenia, ostriháme tiež odkvitnuté kvety a šípky, a stonky skrátime približne na polovicu. Stromčekové ruže a tie chúlostivejšie druhy zakryte priedušnou geotextíliou.

Na ochranu chúlostivejších rastlín ako sú hortenzie či japonské javory možno úspešne použiť bielu netkanú textíliu či jutové vrece. Hortenzie možno zabezpečiť aj tak, že ich do výšky 40 cm zasypeme lístím (nestačí lístie nahrnúť okolo, ale celý ker s ním presypať). Ideálne pre tento účel je bukové lístie, nesaje toľko vlhkosti a tak nezahníva, to všetko potom ešte pokryjeme čečinou.

V novembri si už príliš sadenia neužijeme, až na jedinú výnimku - cesnak. Strúčiky sadíme do zeme, až keď sa teplota pôdy ustáli pod 9 ° C. Predídeme tak napadnutiu nebezpečnou hubovou chorobou - fusariem, spôsobujúcou hnilobu cesnaku. Iná obrana proti tejto chorobe neexistuje.

Z trávnika v hmlistom období a vlhku odstraňujeme priebežne lístie a pred zimou rozhrnieme krtince. Na trávniku sa pod vrstvami napadaného mokrého lístia môže objaviť pleseň a nepekné škvrny. Pred zimou by mal byť trávnik posekaný na 3 - 4 cm.

Po poslednom zbere v skleníku zrýľujeme záhony, odstránime zvyšky koreňov a vydezinfikujeme ho. Pol kg vápna (dusíkatého) postačí na dezinfekciu 10 m2 - vápno zapravíme do pôdy a zalejeme (aby došlo k jeho rozkladu) a na 2 - 3 týždne záhon zakryjeme plastovou fóliou. Aspoň 1x za 5 rokov je ideálne pôdu v skleníku úplne vymeniť.

Ak ste nestihli v októbri dokončiť výsadbu ovocných stromčekov, môžete ju dokončiť do polovice novembra. Nevysádzajte však broskyne, marhule a vo vyšších nadmorských výškach tiež orechy, ktoré je vhodné vysádzať skôr, alebo až na jar. Stromčeky vysaďte tak, aby mali v budúcnosti dostatočný priestor do šírky aj do výšky.

Na zimu pripravíme tiež záhradnú techniku, ktorá nám až doteraz slúžila. Stroje dôkladne očistíme a uložíme (motorové píly, krovinorezy a ďalšie dvojtaktné stroje ukladáme bez paliva; štvortaktom uskladnenie s benzínom nevadí). Hrdzavé náradie očistíme brúsnym papierom a drôtenou kefou, nože a nožnice naostríme a potom ich naleštíme olejom.

Priebežne kontrolujeme uskladnené ovocie, jedine tak včas odhalíme nakazené plody, ktoré ihneď odstránime, aby sa infekcia ďalej nešírila.

Až po prvých mrazoch, teda najlepšie až v decembri, je najvhodnejšie žať plody mišpule všeobecnej (Mespilus germanica). Plody ľahko zmäknú a stratia trpkú chuť.

Publikované dňa 2018-11-01 116
Tag: Záhrada

Related articles

Kelu kučeravého nevadia ani teploty pod bodom mrazu

Kel kučeravý je plný vitamínov a nevadia mu ani mráziky.

Vianoce sa rýchlo blížia, nenechávajte...

Neviete, čím by ste urobili radosť Vašim blízkym?

Zima sa pomaly blíži, je na ňu Vaša záhrada pripravená?

Prvé mrazíky sú tu a zima sa začína s plnou silou hlásiť o slovo.

Drieň sa hodí nielen do živého plota, je krásny aj užitočný

Drieň patrí medzi naše pôvodné kríky, teraz vzácne a chránené.

Eremurus alebo fakľa, krásna trvalka s nezvyčajne vysokým kvetenstvom

Ak chcete svoj trvalkový záhon v záhrade niečím zvýrazniť a pestovať tu niečo neobvyklé, čo každého zaujme, vysaďte...

Privítajte jar modrou farbou

K jari nepatria len biele kvety snežienok a bledúľ, farebná škála krokusov alebo žltá tavolína.

Oživte po zime mierne "unavený" trávnik

Na starostlivosť najnáročnejší vegetačný prvok v záhrade je stopercentne okrasný trávnik.

Opuncia, kaktus, s jedlými plodmi

Opuncia - kaktus so zaujímavou stavbou, veľkými, žltými či červenými kvetmi a jedlými, sladkými plody, z ktorých...

Zoznam článkov

Kategórie

HĽADAŤ V ČLÁNKOCH

Naposledy zobrazené

Žiadne produkty

Menu