Japonské javory sú vyhľadávanými solitérmi

Japonské javory sú vyhľadávanými solitérmi

Nezvyklá farebnosť japonských javorov, pohľadový akcent a tvar ich listov ... Japonské javory majú vďaka týmto prednostiam bezkonkurenčné miesto medzi väčšinou okrasných kríkov. Ako ich vysádzať a ako sa o ne správne starať - poradíme Vám.

Správny botanický názov znie Javor dlaňolistý (Acer palmatum), hoci sú tieto kríky známejšie pod označením japonský javor.

Pôvodom je z Japonska, strednej Číny a Kórey. V našich podmienkach rastie ako stredne vysoký opadavý ker alebo malý strom, priemerná výška väčšinou nepresiahne 3 až 4 m. Má vzdušný kerovitý vzhľad s niekoľkými kmienkami. Existuje bohatá škála vyšľachtených variet a kultivarov, farebne premenlivé listy sú rôzne vykrajované a strihané, paleta farieb je v odtieňoch zelenej, žltej, oranžovej, červenej až po temne purpurovú. Farby sa navyše zvýrazňujú s príchodom jesene.

Japonské javory vysádzame na chránené stanovisko do svetlého polotieňa. Nepatria na slnečný úpal, slnko totiž poškodzuje jemné listy a vytvára na nich škvrny až suché miesta. Rastliny tiež neznášajú veterné stanovisko alebo mrazové kotliny. Potrebujú humózne, mierne kyslé záhradné pôdy, vápnik v pôde im vadí. Pôda by nemala byť podmáčaná, ale ak je vlhkejšia, svedčí im. Javorom prospieva vyššia vzdušná vlhkosť, vysádzajú sa preto často v blízkosti jazierka alebo vodného toku v záhrade.

Tesne po výsadbe sú kríky japonských javorov viac náchylné na namŕzanie. Na zimu mladé rastliny vždy zakrývame a päty kmienkov nastelieme napr. lístím. Pre výsadbu určite uprednostníme jar, vo vyšších polohách je jarný termín nevyhnutnou podmienkou. Od jari do jesene (v priebehu vegetácie) môžu rastliny lepšie zakoreniť na novom stanovisku a následnú zimu prekonajú lepšie. Voči mrazu sú odolnejšie staršie exempláre, po namrznutiu aj lepšie regenerujú. Okrem voľnej pôdy sa japonské javory vysádzajú aj do nádob a samozrejme sa pestujú ako bonsaje. Ale to už je vyššia zručnosť.

Japonské javory sú vhodné ako solitéry do trávnikov i do dláždených alebo štrkových plôch, vyniknú na pozadí temných ihličnanov, doplnia väčšie skalky, môžu sprevádzať ďalšie výrazne sfarbené dreviny a skupiny trvaliek. Ideálnym stanoviskom budú aj vresoviská. Dariť sa im bude pri vodných plochách v záhrade. Vo veľkej záhrade môžeme využiť aj kombináciu rozdielnych kultivarov.

Publikované dňa 2018-12-19 334

Related articles

Ktoré izbové kvety Vám budú...

Pri pestovaní izbových rastlín je dôležitá aj orientácia voči svetovým stranám

Ruža vráskavá nás upúta svojou jednoduchou a prirodzenou krásou

Táto ruža bola často využívaná ku šľachteniu a kríženiu.

Akými trvalkami osadiť tienisté miesta v záhrade? (Časť 1.)

Kobercovými trvalkami tiež môžeme nahradiť nevzhľadný trávnik.

Tradičná trvalka vidieckych záhrad - orlíček záhradný

Podľa kultivaru kvitne v rôznom období od apríla až do októbra

Georgíny vysádzajte na začiatku mája, na...

Nádherné sýte farby rôznych kombinácií, jednoduché i plnokveté formy

Naposledy zobrazené

Žiadne produkty

Menu