Zima sa pomaly blíži, je na ňu Vaša záhrada pripravená?

Zima sa pomaly blíži, je na ňu Vaša záhrada pripravená?

Prvé mrazíky sú tu a zima sa začína s plnou silou hlásiť o slovo. Máte už zazimovanú záhradu?

Pravdepodobne máte už dávno letnené izbové rastliny nasťahované doma, je tiež najvyšší čas presťahovať vedierkové rastliny (oleandre, okrasné baklažány, vavrín, kamélie, citrusy, atď.) A balkónovky (muškáty, fuchsie), ktoré chceme uchovať na budúcu sezónu. Musíme ich uložiť do nepremŕzajúcich priestorov, najlepšie svetlých. Než ich upracete, skráťte výhony, očistite ich od suchých a poškodených častí a pridajte aj postrek proti škodcom, aj keď sa Vám možno zatiaľ javia úplne zdravé. Väčšinou vzápätí po presťahovaní na menšiu plochu zistíte, že ste si s kvetinami zaobstarali tiež mini zoologickú záhradu - vošky, roztočce a molice sú najčastejšími nevítanými osídlencami. Možno použiť širokospektrálny postrek na hmyzích škodcov, ktorý účinkuje tiež na štítničky a červce - teda obávané puklice. Nápomocné môžu byť aj insekticídne tyčinky, ktoré v množstve podľa veľkosti rastliny zapichneme do pôdy v kvetináči, a postupne sa pri zálievke uvoľňujú.

Stále pri ruke máme teraz bielu netkanú textíliu, ktorou v prípade potreby zakrývame na noc vonku ponechané chúlostivejšie rastliny na záhonoch. Textília ochráni tiež chryzantémy, keď veľa prší, aby neboli nevzhľadné. Prikrývať môžeme tiež záhony s jesennou listovou zeleninou a textília poslúži aj na ochranu neskorých jesenných výsevov zeleniny na budúci rok.

Do bielej netkanej textílie zabalíme aj rastliny či kríky, ktoré potrebujú ľahkú ochranu, tie chúlostivejšie (hortenzie, japonské javory, nové výsadby ruží) chránime béžovou netkanou textíliou, ktorá je pevnejšia a lepšie ochráni proti mrazu. Na zakrytie koreňov a piet kmienkov použijeme filcové kolesá, nástielku z lístia alebo čečiny. Na ochranu kmienkov a miesta štepenia možno použiť hotové filcové pásy.

Stĺpovité ihličnany (tuje, borievky atď.) pred zimou pevne sťahujeme pásmi juty alebo pevným kokosovým povrazom, aby sa pod náporom zrážok, inovatky a potom i snehu nerozklesli či nepolámali. Povraz použite tiež na voľnejšie stiahnutie kríkov napr. v živom plote.

Prekontrolujte tiež všetky úväzky u popínaviek a podľa potreby ich opravíme alebo dotiahneme, nikde nesmie rastlinu drieť.

Nezabudnite na nové mladé výsadby a ovocné stromčeky. Kmienky chránime omotaním jutovinou alebo filcom, podľa oblasti pridáme aj ochranný plastový kryt proti ohryzeniu zverou. Kmeň vyviažeme do osmičky ku kolu tak, aby sa o neho pri vetre nedrel.

Publikované dňa 2018-11-22 247
Tag: Záhrada

Related articles

Na zimu treba pripraviť aj okrasné jazierko

Dávajte pozor, hladina nesmie nikdy úplne zamrznúť.

Marec na záhrade - záhradnícka sezóna...

Každým dňom je záhrada pestrejšia a pestrejšia.

Chren, rastlina, ktorú môže pestovať každý

Chren je na pestovanie naozaj nenáročný,

Kelu kučeravého nevadia ani teploty pod bodom mrazu

Kel kučeravý je plný vitamínov a nevadia mu ani mráziky.

Vianoce sa rýchlo blížia, nenechávajte...

Neviete, čím by ste urobili radosť Vašim blízkym?

V novembri už zazimujte záhradu

Padla, si záhradkári dať ešte nemôžu

Drieň sa hodí nielen do živého plota, je krásny aj užitočný

Drieň patrí medzi naše pôvodné kríky, teraz vzácne a chránené.

Eremurus alebo fakľa, krásna trvalka s nezvyčajne vysokým kvetenstvom

Ak chcete svoj trvalkový záhon v záhrade niečím zvýrazniť a pestovať tu niečo neobvyklé, čo každého zaujme, vysaďte...

Naposledy zobrazené

Žiadne produkty

Menu