Kalistemon, exoticky vyzerajúca rastlina, ktorú môžete pestovať v lete v záhrade

Kalistemon, exoticky vyzerajúca rastlina, ktorú môžete pestovať v lete v záhrade

Kalistemon, Callistemon citrinus, inak tiež tyčinkovec vás na prvý pohľad upúta krásnym nitkovitým kvetenstvom, ktoré je naozaj veľmi originálne. V krajine svojho pôvodu slúži táto rastlina predovšetkým ako zdroj potravy pre vtáky. V našich podmienkach ju môžeme dobre pestovať ako prenosnú rastlinu.

Pôvodom je z Austrálie. Má zelené, úzke, ale aj veľmi tvrdé listy a práve vďaka tomu rastlina vydrží pomerne dlho bez zálievky. Kvety rastliny sú zložené z nekonečného množstva červených tyčiniek a piestikov, a pripomínajú tak trochu štetky na umývanie riadu, a práve odtiaľ pochádza český názov štětkovec. Kvetenstvá sú najčastejšie sfarbené do červena, ale občas sa môžete stretnúť aj s kalistemonmi sfarbenými do bielej, krémovej, či zelenej. Plody sú tobolky. Otvárajú sa však iba vtedy, ak dôjde k úmrtiu rastliny, alebo tiež pri požiari.

Na pestovanie nie je rastlina náročná. V zimných mesiacoch nemôže zostať vonku a naopak v lete je pre ňu letnenie takmer nutnosťou, pestovať by sme ju teda mali v prenosných nádobách. Stanovište vyžaduje slnečné Možno dokonca povedať, že čím viac slnka, tým lepšie bude rastlina prospievať. V období vegetácie ju pomerne výdatne zalievame, ale v zime zálievku značne obmedzíme. Nikdy nesmie dôjsť k úplnému vyschnutiu rastliny. Keby sa tak stalo, začala by sa rastlina veľmi rýchlo zbavovať svojich listov. Zemina, v ktorej ju budeme pestovať, by mala byť skôr kyslá. Nezabúdame ani na hnojivá, ktorými rastline rozhodne nepoškodíme. Používame len nevápenaté hnojivá. Hnojíme pomerne často, v období od jari do jesene každých 14 dní. Mrazy by vonku rozhodne neprežila, v zimných mesiacoch ju presunieme do vnútorných priestorov. Miesto pre zimovanie by malo byť chladné, ale veľmi svetlé, láska rastliny k slnku neutícha ani v zime. Ak začnú korene rastliny už prerastať von z kvetináča, je na čase ju presadiť do väčšieho. Najlepšie na jar.

Kalistemon nemá nijako prehnané nároky na pestovanie, napriek tomu sa môže stať, že niektorú požiadavku nesplníte a rastline sa nebude príliš dariť. Ak rastline neposkytneme dostatočne chladný priestor pre jej prezimovanie, nemusí v takom prípade rastlina vôbec nasadiť kvety, čo by bola obrovská škoda.

Publikované dňa 2019-07-12 450

Related articles

Dlhoveká trvalka do záhrady bez nutnosti...

Veľmi žiadané sú drevité pivónie.

Ktoré izbové kvety Vám budú...

Pri pestovaní izbových rastlín je dôležitá aj orientácia voči svetovým stranám

Japonské javory sú vyhľadávanými solitérmi

Japonské javory vysádzame na chránené stanovisko do svetlého polotieňa.

Ruža vráskavá nás upúta svojou jednoduchou a prirodzenou krásou

Táto ruža bola často využívaná ku šľachteniu a kríženiu.

Akými trvalkami osadiť tienisté miesta v záhrade? (Časť 1.)

Kobercovými trvalkami tiež môžeme nahradiť nevzhľadný trávnik.

Tradičná trvalka vidieckych záhrad - orlíček záhradný

Podľa kultivaru kvitne v rôznom období od apríla až do októbra

Georgíny vysádzajte na začiatku mája, na...

Nádherné sýte farby rôznych kombinácií, jednoduché i plnokveté formy

Naposledy zobrazené

Žiadne produkty

Menu