Dlhoveká trvalka do záhrady bez nutnosti presádzania? Aj také sa nájdu, pestujte pivonky

Dlhoveká trvalka do záhrady bez nutnosti presádzania? Aj také sa nájdu, pestujte pivonky

Pivonky najlepšie vynikajú samostatne alebo v malých jednodruhových skupinách. Kombinácie niekoľkých druhov sú dosť obtiažne z dôvodu prílišnej rôznorodosti tvarov a farieb kvetov. Pristane im to v spoločenstve okrasných tráv, zjari vyniknú ich červené výhony vedľa cibuľovín, ako narcisy, modrice a tulipány. A pri ich jesennom vyfarbení zistíte, že si naozaj vystačia najlepšie sami.

Na Ďalekom východe sa pivonky pestovali už pred takmer dvoma tisíckami rokov, v Európe sa objavili až v stredoveku. Najobľúbenejšie boli plnokveté odrody, ktoré stále v ponuke prevažujú. V posledných rokoch si získavajú stále väčšiu obľubu pivonky s kvetmi jednoduchými či poloplnými, ktorých priemer býva viac ako pätnásťcentimetrov (existujú aj odrody s kvetmi až dvadsťcentimetrovými), s bonusom príjemnej vône.

Veľmi žiadané sú drevité pivónie (Paeonia suffruticosa), polokrz dorastajúce do výšky aj šírky okolo dvoch metrov. Na jeseň listy zhadzujú ako ostatné opadavé kríky a nezaťahujú. Väčšinou sa predávajú ako kontajnerové rastliny, takže sa dajú vysádzať od jari do jesene. Klasikou zostávajú pivonky s jednoduchými ružovými kvetmi, medzi novinkami sa však nájdu aj plnokveté odrody vo farbách od bielej cez oranžovú a sýto červenú až po fialovú, prípadne s kvetmi dvojfarebnými a poloplnými. Krovité pivonky sadíme do jamy s rozmermi cca 50 x 50 cm, ktorú vyplníte kvalitnou zeminou s prídavkom dobrého kompostu. Miesto štepenia(spoznáte ho podľa zrastenej kôry) musí byť aspoň pätnásť centimetrov hlboko v zemi, inak sa môže stať, že vám na kríku vyrazia plané výhony. Rozrastá sa do dvojmetrovej šírky aj výšky a presádzanie neznáša. Pôda by mala byť priepustná a výživná (vzhľadom k dlhovekosti), teplejšia chránená poloha na miernom slnku alebo v polotieni. Na zimu zakryjeme každoročne drevitú pivonku po obvode koreňového balu čečinou.

Pivonka bylinná je dlhoveká trvalka podstatne menšia ako drevitá - okolo pol až jedného metra výšky, ktorá sa na zimu úplne stratí (zaťahuje do zeme). Čoskoro zjari rašia červené výhony, na ktorých sa zakrátko objavia lesklé tmavozelené listy a neskôr i kvetné puky. Záhradu ozdobí po celý rok svojimi dekoratívnymi listami, nielen v čase kvitnutia. Výsadba sa vykonáva na jeseň. Stanovište riadne premyslíme, pretože ani ony neznášajú presádzanie - prestanú najmenej na tri roky kvitnúť. Miesto je ideálne chránené pred vetrom (poláme ťažké kvety), s výživnou priepustnou zeminou, ktorá nevysychá. Púčiky na dužinatých koreňoch musia byť najviac tri centimetre pod povrchom pôdy , aby mohli dýchať, hlboko zasadené pivonky slabo porastú, nezakvtnú alebo len veľmi málo. Nevhodné sú premokrené pôdy - rastliny skôr znesú občasné krátkodobé sucho.

Oba druhy rastú pomerne pomaly, takže v prvom roku po výsadbe bude mať rastlina len niekoľko výhonov a kvetov nemnoho (niekedy len jeden). Než získa svoju charakteristickú podobu a bohaté kvitnutie, bude jej to trvať minimálne tri roky. Po odkvitnutí ich môžete prihnojiť dobre odležaným kompostom alebo minerálnym hnojivom (môže byť hnojivo určené ružiam). Zjari vlahu privítajú, ak neprší, v lete po odkvitnutí vydržia aj krátkodobé sucho.

Publikované dňa 2019-11-20 391

Related articles

Ktoré izbové kvety Vám budú...

Pri pestovaní izbových rastlín je dôležitá aj orientácia voči svetovým stranám

Japonské javory sú vyhľadávanými solitérmi

Japonské javory vysádzame na chránené stanovisko do svetlého polotieňa.

Ruža vráskavá nás upúta svojou jednoduchou a prirodzenou krásou

Táto ruža bola často využívaná ku šľachteniu a kríženiu.

Akými trvalkami osadiť tienisté miesta v záhrade? (Časť 1.)

Kobercovými trvalkami tiež môžeme nahradiť nevzhľadný trávnik.

Tradičná trvalka vidieckych záhrad - orlíček záhradný

Podľa kultivaru kvitne v rôznom období od apríla až do októbra

Georgíny vysádzajte na začiatku mája, na...

Nádherné sýte farby rôznych kombinácií, jednoduché i plnokveté formy

Naposledy zobrazené

Žiadne produkty

Menu