Na zimu treba pripraviť aj okrasné jazierko

Na zimu treba pripraviť aj okrasné jazierko

Než prídu mrazy, je nutné vybrať filtračné zariadenie a skontrolovať, či nepotrebuje vymeniť alebo vyčistiť filter; prezrieme aj čerpadlá, vodotrysky a zdroje osvetlenia, či sú v poriadku. Ak u niektorého zariadenia zistíme závadu, odnesieme prístroj do opravovne. Ak sú v poriadku, necháme ich riadne vyschnúť a až potom ich uložíme. Vypustíme všetku vodu z vodného systému a kohútiky necháme otvorené, aby všetka voda odtiekla a v rúrkach nezamrzla; nezabudneme uzavrieť prívod vody.

Potom sa budeme venovať čisteniu dna - buď pomocou podtlakového vodného vysávača, ktorý odstráni bahno a nečistoty spoľahlivo, alebo klasicky - ručne. Ak nebudeme na zimu jazierko vypúšťať, nad hladinu napneme sieť proti padajúcemu lístiu. Ak je jazierko väčších rozmerov, nemusíme ho vypúšťať, stačí vyčistiť hladinu od opadaného lístia a prikryť.

Ak chováte v jazierku ryby, sledujte vonkajšiu teplotu, pri poklese teplôt pod 12 ° C prerušte kŕmenie. Ryby v zime potravu nepotrebujú a nie je nutné ich prikrmovať. Dávajte pozor, hladina nesmie nikdy úplne zamrznúť, rybám by potom chýbal kyslík vplyvom hromadenia jedovatých plynov, ktoré sa uvoľňujú z tlejúceho opadaného lístia a organických zvyškov. Výmenu vzduchu pri zamŕzaní hladiny zaistíme presekáváním otvorov. S klesajúcou teplotou sa ryby v zime zdržiavajú pri dne nádrže. Hĺbka sa odporúča minimálne 80 centimetrov a veľkosť nádrže aspoň 4 až 5 m2, aby nedochádzalo k premrznutiu jazierka až na dno.

Vodné a bahenné rastliny zimu prečkajú väčšinou bez úhony. Chúlostivé vodné rastliny, ako napr. lekná premiestnime do najhlbšieho miesta nádrže a odstránime im listy, aby sme tak čo najviac zamedzili ich premrznutiu (výška vodného stĺpca nad dnom by mala byť 30 až 50 cm). Ak sú lekná vysadené v plytkej nádrži v koši, môžeme ich vybrať a preniesť do pivnice. Ak vypúšťame staršie nádrže, rastliny môžeme na dne ponechať, ale vyčerpáme väčšinu vody a dno zasypeme vrstvou lístia, ktoré prikryjeme vrecovinou. Celú nádrž možno potom pre lepší tepelný komfort zakryť ešte nejakú izolačnou doskou.

Najmä pri dlhotrvajúcich silných mrazoch kontrolujeme otvory v ľade a tiež dbáme na to, aby vzduchové čerpadlo malo stále zaistené voľné nasávanie vzduchu.

Publikované dňa 2019-11-29 288
Tag: Záhrada

Related articles

Marec na záhrade - záhradnícka sezóna...

Každým dňom je záhrada pestrejšia a pestrejšia.

Chren, rastlina, ktorú môže pestovať každý

Chren je na pestovanie naozaj nenáročný,

Kelu kučeravého nevadia ani teploty pod bodom mrazu

Kel kučeravý je plný vitamínov a nevadia mu ani mráziky.

Vianoce sa rýchlo blížia, nenechávajte...

Neviete, čím by ste urobili radosť Vašim blízkym?

Zima sa pomaly blíži, je na ňu Vaša záhrada pripravená?

Prvé mrazíky sú tu a zima sa začína s plnou silou hlásiť o slovo.

V novembri už zazimujte záhradu

Padla, si záhradkári dať ešte nemôžu

Drieň sa hodí nielen do živého plota, je krásny aj užitočný

Drieň patrí medzi naše pôvodné kríky, teraz vzácne a chránené.

Eremurus alebo fakľa, krásna trvalka s nezvyčajne vysokým kvetenstvom

Ak chcete svoj trvalkový záhon v záhrade niečím zvýrazniť a pestovať tu niečo neobvyklé, čo každého zaujme, vysaďte...

Naposledy zobrazené

Žiadne produkty

Menu