I zelenina môže záhradu zdobiť. Máme pre Vás tipy na vhodné druhy a ich kombinácie s kvetmi

I zelenina môže záhradu zdobiť. Máme pre Vás tipy na vhodné druhy a ich kombinácie s kvetmi

S mnohými druhmi a odrodami zeleniny možno v záhrade robiť prekvapivé efekty. Zelenina tak môže byť ozdobou záhona podobne ako kvety, vzhľadom k ich rozmanitosti čo do vzrastu, tvaru a farieb. Výber je tak veľký, že z nich môžeme tvoriť krásne a prekvapivé kombinácie, na aké sme zvyknutí napríklad pri trvalkách, trávach a kroch. Ak pridáme k tomu pohľadné druhy zeleniny s obľúbenými okrasnými rastlinami, záhony zaručene pritiahnu oči návštevníkov.

Rozsiahlu paletu farieb, tvarov a veľkostí ponúka listová a hlúbová zelenina. Najväčšiu pozornosť budia do červena sfarbené listy. Do výsadby môžeme zaradiť červenú čakanku, takmer zabudnutú lobodu záhradnú (Atriplex hortensis) alebo silno skučeravený šalát lollo rosso vo vínovej farbe.

Loboda je bohatá na vitamín C, nenáročná na pestovanie a pri výške cez 1 m sa ani v bohato rozkvitnutom záhone nestratí. Mladé listy dusíme podobne ako špenát.

Listy robustného kučeravého kelu (Brassica oleracea) nemusia byť len zelené. Odroda Redbor s tmavším fialovým odtieňom vyzerá zaujímavo napríklad s jednoduchými georgínami. Kučeravý kel je okrasný až do jari, pokiaľ ho teda v zime neskonzumujete. Najlepšiu chuť získa dokonca po prejdení mrazom. Záhon v kombinácii s pevnými guľatými hlávkami červenej kapusty, ktorých obrie listy s výraznou žilnatinou hrajú modrými, fialovými a ružovými tónmi, ako aj v kombinácii s feniklom sladkým či s mangoldom, ktorého dlhé mäsité stopky žiaria už z diaľky na žlto, ružovo, oranžovo a červeno, či na bielo či zeleno, pritiahne pohľady ako magnet.

Vhodnými susedmi zeleniny sú vždy aksamietnice, nechtíky, slnečnice, kapucínky, borák, šalvie, georgíny s plamienkami a hlavne všetky možné bylinky. Ak budete odvážnejší, môžete zeleninu kombinovať s ľaliami, hortenziami alebo okrasnými trávami. Medzi rudbekie a plamienky vysaďte kolíkové paradajky alebo papriku. Plody rajčiakov môžu byť rôznych farieb - žlté, čierne, zelené žíhané a tiež môžu mať rôzny tvar. Páčia sa vám guľaté, oválne alebo aj v tvare hrušky? Papriky sú podobne tvarovo a farebne rozmanité. Ak máte na záhonoch dostatok priestoru, možno záhony oživiť tekvicami a cuketami. Nemusia mať len oranžové a zelené plody, ponuka je oveľa širšia. A čo viac, rastliny nasadzujú výrazné, žlté kvety stále dokola.

Uhorky alebo fazuľu môžeme nechať pnúť po nevyužívanom rebríku či stoličke. Dominantou záhonu bude určite artičoka. Či už to bude zeleninová (Cynara scolymus), u ktorej konzumujeme nerozvité kvetné úbory alebo kardová (C. cardunculus), ktorú pestujeme pre dužinaté stopky.

Publikované dňa 2020-06-13 31

Naposledy zobrazené

Žiadne produkty

Menu