Ostružina malinová - viete, že maliny tiež liečia?

Ostružina malinová - viete, že maliny tiež liečia?

Malina obyčajná, inak tiež ostružina malinová (Rubus idaeus linné) má plody nielen chutné a lahodné, ale majú neuveriteľne liečivé účinky. Malinám sa určite oplatí vyhradiť nejaký ten nepoužívaný kút záhrady. Na liečenie môžeme použiť všetky bežné pestované druhy malín, i keď najviac účinných látok majú plody červené. Žlté maliny sú zasa mierne inej chuti a majú inú dobu dozrievania. Je výhodné pestovať niekoľko druhov.

Malinám vyberieme slnečné stanovisko, a pretože majú dlhé výhonky,  potrebujú aj nejakú oporu. Väčšinou ich pestujeme pri plote. Pôdu potrebujú mierne kyslú, humóznu a vlhkú (nie však premokrenú). Ideálne je mulčovanie lesnou hrabankou a pokosenou trávou. Každý rok na jar prihrnieme k malinám i čerstvý kompost. Mulčovaním zabránime i rastu buriny, na ktorú sú maliny dosť háklivé. Pleť sa ale veľmi nedajú, pretože majú plytko uložené korienky, ktoré by sme mohli pletím poškodiť. Pri občasnej zálievke pri letnom dlhotrvajúcom suchu a pravidelnom mulčovaní maliny nepotrebujú vôbec žiadnu starostlivosť. Rozmnožujú sa plazivými koreňovými výbežkami. Sadenice sadíme na jeseň alebo skoro na jar, jesenná výsadba je však výhodnejšia. Rastlinka stihne do zimy ešte poriadne zakoreniť a zosilniť a na jar už hneď začne plodiť. Maliny nemajú rady žiadnych blízkych susedov, medzi kríkmi malín sa neodporúča čokoľvek pestovať.
 
Plody majú vysoký obsah vitamínu C, vitamín E, B1, B3, B12, provitamín A, z minerálnych látok železo, horčík, zinok, meď, vápnik, fosfor a draslík. Malinová šťava, ale aj čaj z plodov sú výborným prostriedkom pri horúčkovitých vírusových ochoreniach, podporujú potenie sa a tým aj vylučovanie škodlivých látok z tela. Taktiež tlmia horúčku, liečia i inkontinenciu vrátane nočného pomočovania sa detí. Dobrá správa pre pánov – plody malín zvyšujú hladinu testosterónu a celkovo veľmi priaznivo pôsobia pri poruchách erekcie a iných sexuálnych disfunkciách, vrátane impotencie a mužskej neplodnosti. Maliny pôsobia síce miernejšie ako chemické produkty z lekárne, napriek tomu však pri pravidelnom a dlhodobom užívaní majú vplyv i na zvýšenie imunity a pôsobia preventívne proti civilizačným chorobám. 
Značný podiel vitamínu C obsahujú tiež listy. Ich liečivé účinky sú úžasné, musia sa však zbierať z lesných rastlín, nie zo záhradných pestovaných. Na liečivé účinky má totiž značný vplyv i prostredie. Odvar z listov je účinný pri hnačkách a zápaloch žalúdka a čriev. Nálev z nich je na rozdiel od nálevu z plodov zasa skôr ženská záležitosť - tlmí silnú menštruáciu a menštruačné bolesti, hlavne ale uľahčuje pôrod. Ak začneme piť malinový čaj pravidelne 1 - 2x denne 1 - 2 mesiace pred termínom pôrodu, dôjde k skráteniu druhej doby pôrodnej, zníži sa pravdepodobnosť komplikácií a zmiernia sa pôrodné bolesti. V pití čaju je možné pokračovať i po pôrode, kedy nám pomôže prečistiť pôrodné cesty a skrátiť dobu krvácania a rekonštrukcie maternice. Je úplne neškodný, neprekáža ani bábätku pri kojení.

Náš tip:
Nálev z listov ostružiny - 2 čajové lyžičky zaliať 1/4 l vriacej vody, nechať 10 minút lúhovať. Piť 3x denne pri zápale priedušiek, na vyčistenie pľúc u fajčiarov alebo 2x denne v poslednom trimestri na uľahčenie pôrodu.
Odvar z listov ostružiny - 2 čajové lyžičky zaliať 1/4 l studenej vody, nechať 2 minúty variť, 10 minút lúhovať. Piť až 4x denne pri hnačke.

Publikované dňa 2020-06-24 25

Naposledy zobrazené

Žiadne produkty

Menu