×

Bojujete s voškami na záhrade, babské rady nezaberajú a užitoční pomocníci nestíhajú?

Vošky sa v záhradách vyskytujú zo všetkých škodcov asi najčastejšie a napádajú takmer akékoľvek rastliny. Vyskytnúť sa môžu aj v byte. Rastliny oslabujú satím štiav a tým ich pripravujú o živiny, navyše sa veľmi rýchlo množia, počas jedného roka môže vzniknúť až tridsať generácií.

Ako poznáte napadnuté rastliny?
Vošky uprednostňujú mladé listy a púčiky, ktoré sú potom dosť skrútené a zdeformované a dochádza ku chradnutiu rastliny. Indikátorom výskytu vošiek môžu byť i mravce. Vošky vysajú z rastlín viac štiav, než dokážu spracovať a potom vylučujú sladkú lepkavú tekutinu zvanú medovica. Tú majú v obľube práve mravce a tešia sa voškám na napadnutých častiach. Vošky môžu prenášať na rastliny i rôzne choroby, z tohoto dôvodu je treba pri zistení ich výskytu reagovať rýchlo.

Z celkovo asi 3000 druhov vošiek žije v strednej Európe približne 850 druhov, nám najznámejšie sú tieto:

Voška ríbezľová (Cryptomyzus ribis) – už podľa názvu možno spoznať, že napadá ríbezle, na listoch ktorých sa potom tvoria žlté alebo červené pľuzgiere. Samice sú veľké cca dva milimetre. Pri likvidácii používame niektorý zo selektívnych insekticídov, ktorý neškodí prirodzeným predátorom.  

Vlnačka krvavá (Eriosoma lanigerum) - nájdeme ju na vetvách ovocných stromov (prítomnosť naznačujú vatovité chumáčiky). Dokáže strom ohroziť takým spôsobom, že môže celý uhynúť vyčerpaním. 

Voška maková (Aphis fabae) - dosahuje veľkosť maximálne tri milimetre, hlavnými hostiteľmi sú bršlen, kalina a pajazmín.

Voška chmeľová (Phorodon humuli) – parazituje hlavne na chmeli, ako je už z názvu zrejmé a pri premnožení dokáže svojou činnosťou spôsobiť hotovú apokalypsu. Spolu s voškou broskyňovou (Myzus persicae) a voškou rešetliakovou (Aphis nasturtii) patrí  k najznámejším škodcom zemiakov - prenášajú vírusovú mozaiku a iné choroby.  

Voška viničová (fyloxéra) (Viteus vitifolii) - opäť je z názvu zrejmé, ktoré rastliny má v obľube - napadá hlavne vinič, patrí medzi hálkotvorné (hálky – šiškovité útvary) vošky, ktoré prenášajú patogény niektorých vírusových chorôb.

Voška kapustová (Aphis brassicae) – táto voška škodí najviac hlúbovej zelenine, napr. kalerábom, kapuste, kelu. Rastliny napadnuté týmto druhom je nutné ihneď spáliť, lebo sú pomerne odolné. 

Kôrovnica smreková (Sacciphantes abietis) – asi ste sa s ňou v záhrade už tiež stretli, napr. na okrasných ihličnanoch - napadnutému stromu začína rednúť ihličie a opadáva. Chemické postreky takmer vždy majú účinok, ale sú pomerne agresívne k iným užitočným tvorom z ríše hmyzu.

Najčastejšie sú používané postreky ´Karate so Zeon technológiou 5 CS´, Calypso 480 SC´, ´Talstar´, ´Torant´ alebo ´Mospilan´. Obzvlášť účinný je ´Decis Flow´. Pre izbové rastliny možno používať (i preventívne) prípravok ´Perfect Plant – Insecticid´. Insekticídy na prírodnej bázi neobsahujú chémiu a proti voškám majú tiež spoľahlivý účinok, napr. ´Inporo PS´ alebo ´NeemAzal T/S´. Jednou z možností  je tiež nasadenie prírodných predátorov vošiek, ako sú zlatoočka obyčajná (Chrysopa vulgaris), parazitická osička (Aphidius alemani) alebo lienka sedembodková (Coccinela septempunctata) (voškami sa živia ako larvy lienky, ktoré dokážu za mesiac zlikvidovať viac ako tisíc vošiek, tak aj dospelí jedinci). Na záhrade môžete skúsiť vysádzať i rastliny, ktoré vošky odpudzujú, napr. kapucínku, pažítku, saturejku, harmanček alebo povojník

Mohlo by vás zaujať

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa