×
Vyhľadávanie v blogoch

Ligurček a jeho využitie

Ligurček je vytrvalá rastlina, ktorá je typická svojou zeleru podobnou vôňou. Preto sa mu ľudovo hovorí aj americký zeler. Ďalšie ľudové pomenovanie, zelené maggi, súvisí s častým používaním ligurčeka pri príprave polievok. Hodí sa hlavne do zemiakov a zeleninových polievok.

Ligurček ďalej môžete použiť do omáčok, mletého mäsa alebo pri príprave jedál z vajec a marinád na grilovanie. Z rastliny je možné využívať ako koreň, tak aj členité listy. Pestovanie a používanie ligurčeka má u nás dlhoročnú tradíciu.

Ligurček však nie je len obľúbeným korením. Ako každá bylinka, má aj on liečivé účinky. K základným patrí podpora trávenia, močopudnosť a schopnosť odhlieňovať. Preto sa pridáva do zmesí bylín na komplexné čistenie organizmu.

Priaznivý vplyv má ligurček aj na cievny obeh a nervovú sústavu, ďalej na žlčník. Dokáže rozpustiť žlčové aj obličkové kamene. Ligurček sa používa vo forme čaju, odvarov alebo súčasť bylinných kúpeľov.

Pestovanie ligurčeka nie je náročné

Stačí si vypestovať sadenice a vybrať vhodné stanovište, kde už ligurček porastie takmer sám. Vhodné stanovište je v polotieni a skôr vlhkejšie. Vhodným pôdnym druhom sú dobre prekyprené hlinité pôdy, dostatočne obohatené o základné živiny.

Hoci ligurček na svoj rast potrebuje dostatok živín, priame hnojenie maštaľným hnojom mu nerobí dobre. Preto hnoj na dané stanovište aplikujte cca pol roka pred výsadbou.

Kto nemá záhradu, môže ligurček pestovať aj v kvetináči na balkóne. V porovnaní s rastlinami zo záhrady síce bude trochu drobnejšie, ale listov na zber narastie aj pri nádobovom pestovaní dostatok.

Ligurček možno ľahko vypestovať výsevom semien. Semená môžete vysievať priamo alebo si môžete predpestovať sadenice. Najvhodnejším obdobím na výsev semien na predpestovanie sadeníc je marec.

Semená vysievajte do hĺbky 3 cm do záhradného substrátu, ktorý je počas klíčenia potrebné udržiavať stále vlhký. Mladé sadenice postupne otužujte a na vonkajšie stanovište ich presádzajte v júni.

Zabezpečte ligurčeku dostatok vlahy

Priamo na stanovište je možné semená vysievať na jar (v marci až apríli) alebo na jeseň (september až október). V tomto prípade semená vysievajte do skupín po piatich až šiestich. Po vzídení ponechajte na mieste 3–4 najsilnejšie rastlinky. V období s nedostatkom zrážok je vhodné vlahu dodať aj starším rastlinám.

Na dosiahnutie čo najvyššej úrody koreňov, odstraňujte kvetné stonky tak, že ich odrežete pri pôdnom povrchu. Korene zberajte na jeseň pri dvoch a viacročných rastlinách. Korene umyte, pozdĺžne rozrežte (ak sú silné) a na svetlom mieste nechajte sušiť.

Listy sa zberajú postupne tak, ako práve potreba. Na sklonku leta už listy začínajú žltnúť a usychať, na jesennú a zimnú potrebu si preto natrhajte dostatok listov, ktoré môžete sušiť alebo zamraziť, už na konci júna a na začiatku júla.

Na našich záhradách sa ligurček pestuje odnepamäti. Hoci v nedávnej minulosti boli doby, keď ligurček stál v pozadí, dnes sa tejto rastline začína na záhradách znovu dostávať priestoru, ktorý si pre svoju nenáročnosť, liečivé účinky a široké možnosti kuchynského využitia zaslúži.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa