×
Vyhľadávanie v blogoch

Dreviny odolné proti znečisteniu

Ak sa vaša záhrada nachádza vedľa frekventovanej cesty, najúčinnejším riešením, ako obmedziť hluk, prach a emisie, je vysadenie živého plotu. Avšak, nie všetky rastliny sú schopné vyrovnať sa s týmito náročnými podmienkami. Najmä mestské záhrady by sa mali vyhnúť najviac citlivým druhom.

Pred zakúpením rastlín je kľúčové porozumieť ich špecifickým potrebám. Čím vyššia je cena rastliny, tým viac sa oplatí investovať do znalostí o nej.

Je dôležité zvážiť nielen základné charakteristiky, ale aj zdanlivo menej dôležité aspekty, ako je schopnosť adaptácie na znečistené prostredie. V dnešnej dobe je užitočné vedieť, či sa rastlina bude v mestskom prostredí vyvíjať rovnako dobre ako vo vidieckom.

Ihličnany a vždyzelené dreviny sú vo všeobecnosti veľmi citlivé na kvalitu ovzdušia. Medzi najviac náchylné patrí jedľa bielokorá, jedľa kórejská, kryptoméria japonská, jedľa nádherná, borovica lesná, borievka obyčajná, penisník a smrek obyčajný.

Pokiaľ aj napriek starostlivej starostlivosti rastlina nevzkvitá, je potrebné zvážiť, či je schopná znášať miestnu úroveň znečistenia ovzdušia. Táto úvaha je obzvlášť dôležitá, ak chcete vytvoriť bariéru medzi záhradou a frekventovanou komunikáciou.

Je potrebné vybrať rastliny odolné nielen proti vyššej koncentrácii CO2, ale aj proti prachu a posypovej soli. Existujú druhy, ktoré dokážu prežiť aj v extrémnych podmienkach.

Listnaté, opadavé dreviny sú všeobecne odolnejšie vďaka schopnosti regenerácie po každoročnom padaní listov. Pokiaľ však chcete celoročnú bariéru, musíte sa obrátiť na druhy, ktoré na zimu lístie nestrácajú. Medzi také patria napríklad dreviny so sivým srienením.

Z ihličnanov sú odolné napríklad jedľa rovnofarebná, cyprus nutkajský, ginko, tisovec a zerav. Z listnáčov potom rôzne druhy javorov, hlošina úzkolistá, jaseň, lyrovník, topoľ, platan, lipa plstnatá, kustovnica, zimolez, orgován, tamariška, klokoč, pamäľník, vtáčí zob, skalník a drieň.

Pri výsadbe v nepriaznivých podmienkach je kľúčové rastlinám poskytnúť kvalitnú pôdu, dostatočné hnojenie a pravidelnú zálievku. V prvom roku sa tiež odporúča rastliny v lete občas osprchovať, aby sa odstránil prach z listov.

Znaky znečistenia drevín

Známky, že drevina trpí znečistením, zahŕňajú žltnutie a opadávanie ihlíc, nedostatok nových prírastkov alebo ich malý a nepravidelný rast, postupné vyhoľovanie, usychanie a nakoniec odumieranie.

Včasným rozpoznaním problému môžete rastlinu ešte zachrániť presadením, ale u poškodených ihličnanov, ktoré majú obmedzenú schopnosť regenerácie, je často lepšie ich odstrániť. Naopak listnaté dreviny majú lepšiu schopnosť obnovy a môžu nahradiť stratené vetvy novými výhonkami.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa