×
Vyhľadávanie v blogoch

Zeler a jeho liečivé vlastnosti

Zeler rozdeľujeme na stopkový, listový a hľuznatý. Z stopky sa používa nadzemná časť rastliny a z listového a hľuznatého môžeme spracovávať ako listy, tak podzemnú časť, tzv. buľvu.

Zdroj vitamínov a minerálov

V zelere nájdeme množstvo dôležitých vitamínov a minerálov – napr. draslík, horčík, vápnik, železo, zinok a iné. Zeler je považovaný za významný zdroj skupiny B, pretože obsahuje všetky vitamíny z tejto skupiny vo vyváženom množstve. Vitamíny z tejto skupiny sú veľmi dôležité napr. pre zdravú kožu, nechty a vlasy, správnu funkciu pečene a čriev a dopomáha človeku k udržaniu dobrej psychickej kondície. Listy zeleru obsahujú veľké množstvo vitamínu C, dokonca viac ako citrón. Ďalšími zastúpenými vitamínmi sú napr. vitamín A, K a E.

"Tieto minerály sú pre naše telo veľmi potrebné a v bežnej strave nie sú zastúpené príliš často."

Za jeho typickú arómu môže veľké množstvo éterických olejov. Vysoký obsah týchto éterických látok slúži zeleru ako ochrana pred možnými škodcai, ako sú plesne, baktérie a iné neduhy. Pri konzumácii sa tieto látky uvoľňujú pri ceste tráviacim traktom na všetky jeho sliznice, v ústach, v žalúdku, v črevách a pôsobia tu rovnako, ako pri samotnej rastline – antibakteriálne a antimykoticky.

Pomocník pri rôznych druhoch chorôb

Jeho dezinfekčné účinky nachádzajú svoje uplatnenie aj v prípade ochorení dýchacích ciest. Silice pomáhajú s rozpúšťaním hlienu a zároveň dezinfikujú sliznice, čím nám pomôžu s ich čistením a zároveň zabíjajú mikroorganizmy. Zeler je teda pomocníkom v boji s kašľom a nádchou. Je vhodným doplnkom liečby prechladnutia, používaný predovšetkým v surovom stave. Pri liečení prechladnutia je najúčinnejšia šťava z čerstvého zeleru, ktorá obsahuje nielen dezinfekčné látky, ale aj veľké množstvo vitamínov a minerálov, ktoré posilňujú našu imunitu.

Pôsobí aj ako prírodné diuretikum. Podporuje tvorbu moču, čistí pohybový aparát, rozpúšťa usadeniny a pomáha ich odplavovať z tela. Je teda veľkým pomocníkom pri liečbe chorôb pohybového aparátu, ako sú reumatizmus, dna a artritída. Pravidelné užívanie surového zeleru alebo zelerovej šťavy by malo zmierniť problémy spojené s týmito nepríjemnými neduhmi a uľaviť našim kĺbom.

Látky obsiahnuté v zeleri znižujú hladinu krvného cukru, mali by ho teda zaradiť do jedálnička všetci diabetici. Prirodzenou cestou znižuje aj krvný tlak, pôsobí aj ako stimulant produkcie žlče, čím napomáha tráveniu. Pomáha chrániť žalúdok pred žalúdočnými vredmi a dokonca urýchľuje ich liečenie.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa