Ak máte skleník alebo fóliovník, predpestovať šaláty si môžete už teraz

V obchodoch ho síce kúpite po celý rok, ale nie je nad to vypestovať si vlastnú chutnú hlávku na svojom záhone či v truhliciach. Donedávna sa na našich záhradách pestovalo len obmedzené množstvo odrôd, ale teraz je ponuka na trhu pomerne široká a možno pestovať netradičné, veľmi chutné druhy šalátov. Druhy môžete naviac nakombinovať tak, aby ste chutné listy zberali od jari do jesene. Osivo si vyberte tiež podľa toho, či chcete pestovať šalát v parenisku alebo skleníku, či vo voľnej pôde, i podľa jeho využitia v kuchyni.

Semená hlávkového šalátu vysejeme do misky alebo truhlice plytko. V prvých dňoch povrch substrátu niekoľkokrát denne dôkladne rosíme rozprašovačom na kvety. Substrát so semenami nesmie preschnúť, potrebujú dostatok vlahy. Vzídené sadeničky v štádiu tvorby pravých lístkov rastlinky prepikírujte do sadbovačov alebo do truhlíc do sponu 4 x 4 cm a zalievajte podľa potreby. Teploty cez deň udržujeme v rozmedzí 16–20 °C, v noci 4–6 °C. Ak vysievate semená priamo na záhon do riadkov, ponechajte medzi nimi a rastlinami tieto rozostupy: 20 cm pri malých šalátoch, ako je „Little Gem”, 30 cm pri tzv. maslových a ľadových typoch a 40 cm pri kučeravých šalátoch. Vzídený šalát potrebuje priestor s priemerom aspoň 30 cm.

Pri výsadbe na konečné stanovisko je zásadou nesadiť koreňový bal hlboko, dôležité je hlavne sadenice i s balom opatrne vybrať zo sadbovača, ktorý pre ľahšiu manipuláciu môžete nastrihnúť. Pôda by mala byť humózna. V priebehu pestovania šalát nikdy nenecháme zarásť burinou, vždy je dobré ho jemne okopať, ale vskutku jemne, skôr nadrobiť trocha hliny v jeho okolí. Šalát nie je potrebné vôbec hnojiť. Pri skorej výsadbe šalátov odporúčame použiť na prikrytie sadeníc bielu netkanú textíliu, je to vždy veľmi výhodné a šalát veľmi dobre rastie. Zber šalátu je približne za 3–4 týždne od výsadby, u listových šalátov zberáme listy priebežne za týždeň i za 14 dní. Šalát zberáme najlepšie ráno s rosou, pri zbere by nemal byť zvädnutý.

Chorobami šalát zväčša netrpí, väčšina odrôd, ktoré pestujeme, je voči hubám úplne rezistentná. Šaláty by mohli napádať i virózy, ale to sa dokáže teraz eliminovať už u osiva. Najväčšími škodcami sú drôtovce a slimáky. Drôtovce sú larvy chrobáka kováčika, ktoré sa vyskytujú najčastejšie tam, kde predtým bola napríklad lúka (kováčiky sa vyvíjajú v štvorročnom cykle, a ak sa niekde vyskytnú, nie je proti nim iná obrana než mechanická – najlepšie je vysadiť v mieste výskytu pár testovacích šalátov, nechať ich napadnúť a potom ich mechanicky i s larvami odstrániť). Najlepšou obranou proti slimákom je nízka zálievka a ručný zber. I iných škodcov ako sú krtkovia, krtonôžky alebo myši sa odporúča skôr plašiť mechanicky než chemicky. Opatrne tiež s užívaním herbicídov i na okolitých záhonoch a pozemkoch. Množstvo šalátov citlivo reaguje na zbytky herbicídov pôde, pri kontaminácii herbicídmi šaláty vôbec nerastú. V prípade šalátov sa odporúča sadiť postupne v menšom množstve. Pri správnom výbere odrôd a nenáročnej starostlivosti o ne je každý pestovateľ schopný vypestovať hlávky šalátov úplne porovnateľné s tými v obchodoch.

Súvisiace produkty

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa