V júli je čas pre levandule, využite ich v kuchyni i v domácej lekárni

Levanduľové polia sa objavujú už i v našich končinách, nemusíte za nimi cestovať až do Francúzska, hlavne do oblasti Provence, kde sa levandule pestovali od nepamäti a nesmeli chýbať v žiadnej stredovekej kláštornej záhrade. Sušenými stonkami sa prekladala posteľná bielizeň, aby mala príjemnú vôňu, navyše vôňa odpudzovala mole a iný hmyz, pridávala sa do vonných kúpeľov.

Pôvod levandule

Meno Lavandula pridelil rodu Carl von Linné už v roku 1753, pochádza z latinského výrazu „lavare“, čo znamená umývať sa, kúpať sa. Asi najznámejším kultivarom je levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia), ktorá je úplne mrazuvzdorná, príbuzných má ale veľa. Len v okolí Stredozemného mora sa vyskytuje 25 - 30 druhov. Kríky levandule sú vždyzelené, 20 – 60 cm vysoké, na báze drevnatejúce, so sivkastými alebo striebristými ihlicovitými listami, ktorým vyhovujú slnkom vyhriate kamenisté stráne. Pôda by mala byť dostatočne priepustná a piesčitá, určite nie ílovitá a chladná. Kvety môžu byť fialovo-modré, ale i biele, či ružové. Vysádzajú sa i ako rastliny okrasné, hlavne už spomínaná levanduľa lekárska, ďalej levanduľa klasnatá (Lavandula spica) alebo levanduľa hlávkovitá (Lavandula stoechas), tie už sú však o trošku viac citlivejšie.

„Pikantné listy levandule sú vhodné k mäsitým pokrmom, samotné kvety sú potom súčasťou provensálskej zmesi, výborné sú napríklad k dusenej i pečenej zelenine.“

Levandule sa výborne doplňujú so skalničkami alebo s inými bylinkami - pamajorán, tymián, saturejka, materina dúška, fenikel a šalvia. Vyzerať dobre bude i v kombinácii so santolinou (Santolina), klinčekmi a inými suchomilnými trvalkami, dobre sa kombinuje i s ružami. Kvitnúce stonky sa musia odrezať včas, aby kvety pri sušení neopadávali. Vo zväzkoch sa sušia na teplom, vzdušnom, pokiaľ možno tmavom mieste. Zväzky môžu slúžiť ako pekná dekorácia vo váze, ako ozdoba darčekov, môžeme z nich pripraviť vonné vrecúška, ktoré spríjemnia uspávanie či odpudia mole zo skríň. Z kvetov pripravíte šálku výborného, voňavého, ukľudňujúceho nálevu či kúpeľ.

Liečivé účinky

Vôňa levandule je nepostrádateľná v aromaterapii, má ukľudňujúci efekt pri depresiách, nervozite, nespavosti, žalúdočnej neuróze, pocitoch úzkosti a celkovej slabosti. Vnútorne ďalej upravuje zažívanie, vylučovanie žlče, detoxikuje a znižuje krvný tlak. Vonné silice nachádzajú uplatnenie ako súčasť pleťových vôd, solí a olejov do kúpeľa, parfémov, mydiel a šampónov. Pôsobenie levandule je mnohostranné, kúpeľ má účinky antiseptické, povzbudzujúce, posilňujúce, prečisťujúce, podporuje prekrvenie, regeneruje a obnovuje bunky. Levanduľa je odporúčaná pri kožných problémoch, alergiách, plesniach, ekzémoch, oparoch, ale i pri migréne, svalových bolestiach a ako doplnková liečba pri poruchách krvného obehu. V kuchyni možno kvety levandule pridať do zaváranín, kompótov, sirupov, limonád, sladkého i slaného pečiva, alebo nimi najrôznejšie dezerty, ovocné šaláty a nápoje jednoducho posypeme. Pikantné listy levandule sú vhodné k mäsitým pokrmom, samotné kvety sú potom súčasťou provensálskej zmesi, výborné sú napríklad k dusenej i pečenej zelenine.

Súvisiace produkty
Related articles

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Kliknutím zobrazíte viac produktov.
Neboli nájdené žiadne výrobky.

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa