×
Vyhľadávanie v blogoch

Skorocel, nielen na sirup proti kašľu

S harmančekom, mätou, divozelom, žihľavou... patrí k najpoužívanejším bylinkám z prírodnej lekárne. V prírode rastie niekoľko druhov, ale najčastejšie sú dva – skorocel kopijovitý a skorocel väčší. Liečivé sú obaja, aj keď platí, že ten prvý je čo do obsahu účinných látok lepší. Ľudovo sa nazývali aj ránocely alebo korenie babské.

Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata) podľa dlhých, tmavozelených listov, s pozdĺžnou žilnatinou. Na starších rastlinách sa objavujú riedke drsné chĺpky.

Skorocel väčší (Plantago major) má svetlejšie, akoby šedavé hladké okrúhle listy veľké ako dlaň, ich pozdĺžna kresba sa nápadne zbieha vo veľmi pevnom krátkom stope.

Nájdeme ho často v pestovanom trávniku, kde je nepríjemnou burinou, pretože z porastu vytláča väčšinu druhov tráv. Pre kvety je typický venček do priestoru trčiacich tyčiniek, ktorý časom postupuje k vrcholu kvetenstva.

Čerstvé listy skorocelu majú hojivé a antibakteriálne schopnosti, pomôžu pri najrôznejších vonkajších poraneniach kože, obsahujú totiž veľa kyseliny kremičitej, ktorá sa stará o spevnenie spojivových tkanív, a zinku, urýchľujúceho zaceľovanie rán. Využíva sa ďalej na upokojenie kašľa, a to predovšetkým u detí, pretože nemá žiadne vedľajšie účinky.

Látky v ňom obsiahnuté pokryjú sliznicu ochranným povrchom, a kryjú ju tak pred napadnutím mikroorganizmami aj vznikom reflexného dávivého kašľa. Dokáže aj odnímať živiny baktériám, ktoré sliznicu napadli, a aj tým urýchľuje proces hojenia.

Skúsiť ho môžete aj v kuchyni – jedlé listy skorocelu sa tiež dajú používať ako súčasť jarných šalátov, do polievok aj na iné kulinárske experimenty.

Skorocel sa dá pestovať aj v záhrade, ale nie je to potrebné. Nazbierate si ho na slnečných lúkach s dostatočnou zásobou vody. Listy sa môžu zbierať po celú sezónu v čase kvetu rastliny, teda od mája až do septembra.

Najlepšie sú ale v druhej polovici jari, keď obsahujú najviac živín. Listy sa sušia starostlivo rozložené jeden vedľa druhého, akékoľvek zhnednutie výrazne znižuje ich účinok.

"Čerstvé skorocelové listy sa používajú ako prvá pomoc pri opuchlinách, narazeninách alebo povrchových zraneniach kože."

Náš tip: Sirup proti kašľu

Do väčšieho pohára navrstvíme postupne asi dve hrsti nadrobno nasekaných listov a trstinový cukor. Listy pridávajte deň po dni, vždy pridajte novú vrstvu listov a ďalší cukor. Po naplnení ju uzavrite a obsah nechajte na slnku asi dva mesiace stáť.

Potom ho preceďte, prelisujte, krátko zahrejte na sedemdesiat stupňov a vychladnutý nalejte do malých pohárov. Užívame proti kašľu po lyžičkách niekoľkokrát denne. Nezapíjame! Inak by ste zo slizníc spláchli hojivé slizotvorné látky!

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa