Privítajte jar modrou farbou

Privítajte jar modrou farbou

Priblížme si tie rastliny, ktoré nás očaria rôznymi odtieňmi modrej. Modrá je farbou neba a oceánu, vyjadruje harmóniu, upokojuje telo aj myseľ a spomaľuje metabolizmus.

Atraktívnou a obľúbenou okrasnou cibuľovinou je hyacint. Jeho sladko voňajúce kvetenstvo vydrží krásne po veľmi dlhú dobu. Svedčí mu výživná, ľahšia pôda obohatená vyzretým kompostom a slnečné miesto. V zime ho chráňte prikrývkou zo suchého lístia, slamy, alebo rašeliny. Po odkvitnutí zoschnuté kvety odstráňte, aby sa rastlina tvorbou semien zbytočne nevysiľovala.

Klasickou rastlinou kvitnúcou skoro z jari, ktorá napadne snáď každého je modrica. Kvety sú netypické, v tvare hrozna. Jej listy vyrastajú už na jeseň. Vyhovujú jej suchšie miesta s hlinito vápenatou pôdou. Mrazom veľmi dobre odoláva. V čase vegetácie jej doprajte dostatok vlahy.

Od apríla do júna sa pýšia svojimi kvetmi sasanky. Ideálne pre ne bude tienisté stanovisko v kyslejšej pôde.

Drobnými kvietkami začiatkom jari kvitne scila dvojlistá dorastajúca do výšky 10 - 20cm. Rastlinka má rada slnečné stanovisko, na starostlivosť je nenáročná. Avšak v zime dajte pozor na premokrenú pôdu, môže ľahko zhniť.

Oslnivo modrou farbou a tvarmi kvetov od jednoduchých až po zvončekovité nás omámi horec. Dnes ho môžeme pestovať v mnohých kultivaroch. Nenáročný na pôdu i zálievku, ide o "skalničkovú" odrodu.

Širokou škálou farieb, medzi ktorými nechýba samozrejme modrá, očaria z počiatku jari snáď všetkých milovníkov kvetín primulky. Používajú sa najčastejšie pri jarnej výzdobe vonkajších truhlíkov, ale skvele sa hodia aj pre dekorácie interiéru.

Modro kvitnúci porast počas apríla vytvoria kvety menej známej trvalky s názvom nezábudka veľkolistá (tvarom i farbou pripomína kvety nezábudky). Vhodné stanovisko je s blúdivým tieňom a humóznou vlhkejšou pôdou, ľahko sa množí semenami alebo koreňovými odrezkami.

Tiež tienisté miesta môžeme osviežiť - a to zimozeleňou, so sýto zelenými listami a väčšinou modrými alebo fialovými kvetmi. Bude vhodná tam, kde chceme mať onedlho pekný koberec, tj. napr. pod stromami.

Modré odtiene má kosateček sieťkovaný dorastajúci do výšky 20 cm. Za pekného počasia kvitne už vo februári, väčšinou však v marci. Miluje ľahšiu, priepustnú a mierne zásaditú pôdu, hodí sa predovšetkým do skalky.

Podobné podmienky vyžadujú krókusy (slnečné a chránené miesto, so stále vlhkou pôdou), ktoré vyniknú najmä v trávniku. Kvitnú od februára do apríla, často ešte na snehu, niektoré druhy aj na jeseň.

Publikované dňa 2018-04-16 315
Tag: Záhrada

Related articles

Kelu kučeravého nevadia ani teploty pod bodom mrazu

Kel kučeravý je plný vitamínov a nevadia mu ani mráziky.

Vianoce sa rýchlo blížia, nenechávajte...

Neviete, čím by ste urobili radosť Vašim blízkym?

Zima sa pomaly blíži, je na ňu Vaša záhrada pripravená?

Prvé mrazíky sú tu a zima sa začína s plnou silou hlásiť o slovo.

V novembri už zazimujte záhradu

Padla, si záhradkári dať ešte nemôžu

Drieň sa hodí nielen do živého plota, je krásny aj užitočný

Drieň patrí medzi naše pôvodné kríky, teraz vzácne a chránené.

Eremurus alebo fakľa, krásna trvalka s nezvyčajne vysokým kvetenstvom

Ak chcete svoj trvalkový záhon v záhrade niečím zvýrazniť a pestovať tu niečo neobvyklé, čo každého zaujme, vysaďte...

Oživte po zime mierne "unavený" trávnik

Na starostlivosť najnáročnejší vegetačný prvok v záhrade je stopercentne okrasný trávnik.

Opuncia, kaktus, s jedlými plodmi

Opuncia - kaktus so zaujímavou stavbou, veľkými, žltými či červenými kvetmi a jedlými, sladkými plody, z ktorých...

Zoznam článkov

Kategórie

HĽADAŤ V ČLÁNKOCH

Naposledy zobrazené

Žiadne produkty

Menu