×
Vyhľadávanie v blogoch

Máj je pre záhradkárov najnáročnejší mesiac roka

Záhradníci sa musia záhrade intenzívne venovať a dať si pozor na akékoľvek nedostatky v ošetrovaní, tie sa totiž v nasledujúcich mesiacoch zaručene negatívne prejavia.

Záhrady a záhony sa sfarbujú

V závislosti od počasia sú v máji na našich záhradách pravdepodobne najdominantnejšie kvitnúce ovocné stromy. Farbami však začali hýriť aj záhony a okrasné kríky. Kvitnú orgován, rododendrony, sakury a ďalšie.

Rododendrony dostatočne zavlažujeme a po odkvitnutí ihneď vylamujeme tvoriace sa semenníky. Rane kvitnúcim drevinám, ako sú práve orgovány alebo sakury, odstraňujeme usychajúce kvety, aby kvetenstvom neprerastali nové výhony. Po odkvitnutí zrežeme na dve až tri očká aj okrasné mandľovníky a slivky.

Z trvaliek nakvitajú konvalinky, sasanky, iskerníky, orlíčky a iné. Stále kvitnú cibuľoviny, ako napr. tulipány, okrasné cesnaky alebo narcisky. Striháme všetky listnaté a ihličnaté dreviny, ktoré chceme tvarovať.

U zakrpatených ihličnanov zaštipujeme mäkké výhony, čím tvarujeme a zahusťujeme korunu. Pravidelne už kosíme trávnik, ktorý by nemal dospieť do štádia kvitnutia. Hnojíme ho, odstraňujeme z neho buriny a zavlažujeme.

V záhonoch udržíme vlahu a zároveň sa zbavíme burín, pokiaľ ich budeme mulčovať rozdrvenou borkou. Môžeme vysádzať okrasné dreviny v kontajneroch a popínavé rastliny ku konštrukciám. Na konci mesiaca môžeme už vysádzať dvojročné rastliny na jesennú výsadbu.

Na vonkajšie stanovište presunieme rastliny, ktoré sme prezimovali v nádobách, po otužení ich presadíme do novej pôdy a ošetríme proti škodcom.

Na zeleninové záhony vysievame fazuľu, hrach, červenú repu, karfiol a čakanku. Vysadíme predpestovanú sadbu – hlávkovú kapustu, polorané kaleráby, karfioly či letný kel. 

Záhony zavlažujeme, hnojíme a okopávame

Ak je dostatočné teplo, začneme v skleníkoch a pareniskách vetrať. Melóny, baklažány či papriky pestujeme na teplom a chránenom mieste. Staráme sa tiež o jahody, ktoré pravidelne zalievame, okopávame, odburinujeme a prihnojujeme kompostom. Ak sa ešte objavujú mrazy, kvitnúce jahody chránime netkanou textíliou, ktorú však cez deň dávame dole, aby mohli byť kvety opeľované.

Ovocné stromy potrebujú dostatok vlahy, preto ich pravidelne zalievame. Venujeme sa tiež postrekom proti chorobám a škodcom a to u všetkých druhov. Do korún stromov zavesíme feromónové lapače, ktoré škodcov pritiahnu.

Stromy, ktoré bohato kvitli, vyživíme kvapalnými hnojivami. Ak majú stromy ako broskyne, jablone a hrušky nasadené na veľkú úrodu, mali by sme plody pretrhať, aby mal každý dostatok miesta na rast.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa