×
Vyhľadávanie v blogoch

Banánovník v kvetináči

Banány sú jednou z najrozšírenejších tropických plodín. Pôvodne pochádza zrejme z tropických a subtropických oblastí juhovýchodnej a južnej Ázie, postupom času sa však rozšírili do všetkých teplých oblastí na svete. Sú to rastliny väčších rozmerov, takže v izbe budú výraznou dominantou.

Kultivary vyšľachtené na pestovanie v byte dosahujú v čase plodnosti výšku 1–1,7 m. Ešte menšie sú niektoré okrasné druhy, ktoré ale nemajú plody vhodné na konzumáciu.

Pravdou je, že v našich klimatických podmienkach vám vlastnoručne vypestovaný banánovník asi veľké sladké plody neprinesie, na druhú stranu sa ľahko môže stať pýchou vášho skleníka alebo okrasou veľkých obytných priestorov.

Banánovníky vyžadujú priepustnú pôdu bohatú na živiny, vhodná je kompostová zemina, rašelina a piesok v pomere 2:1:1. Prospieva im pravidelné hnojenie hnojivom pre zelené izbové rastliny. Dôležitá je tiež výdatná zálievka, vďaka veľkej ploche listov totiž odparujú veľké množstvo vody.

Ale pozor – podzemok je háklivý na dlhodobejšie premokrenie a mohol by začať uhnívať. Substrát rastliny je preto lepšie udržovať stále mierne vlhký a zalievať v menších dávkach treba 2x denne.

Plantainy - zeleninové druhy banánov

Vhodné sú tiež celoročne vyššie teploty, optimálne okolo 25 ° C a dostatočne prehriaty substrát. Urýchli sa tak rast, nastúpi čoskoro kvitnutie a vývoj a rast plodov.

V suchých bytoch rastlinám tiež prospeje rosenie listov. V interiéri sa kvetov dočkáme väčšinou neskôr, než pri pestovaní na plantážach a v trópoch či v skleníku, asi za 2–4 roky.

Najčastejšie pestované banánovníky v domácnostiach sú pôvodom z Číny, zo skupiny Cavendish, najmä odroda Dwarf Cavendish, ktorá dorastá do výšky iba okolo 100–120 cm. V tropických oblastiach tvoria významnú časť jedálnička miestnych obyvateľov zeleninové druhy a odrody, ktoré sa nazývajú plantainy.

Ich plody sú pomerne tuhé a majú vysoký obsah škrobu a vitamínov (hlavne vitamín A a C). Väčšinou sa zberajú pred plnou zrelosťou a pripravujú sa varené či pečené, alebo sa sušia a potom melú na múku.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa