×
Vyhľadávanie v blogoch

Bylinková lekáreň – mäta je prvou pomocou pre váš žalúdok

Pri problémoch so žalúdkom a trávením nie je potrebné hneď siahnuť po liekoch, lepšie je začať s dostupnými bylinkami. Ľahšie problémy vyliečite vlastnými zdrojmi, napríklad práve mätou.

Pestovanie mäty je veľmi jednoduché

Najznámejší a s najvyšším obsahom účinných látok je mäta prieporná (Mentha x piperita). Ide o kríženca iných botanických druhov. Táto trvalka vydrží na mieste niekoľko rokov.

Rastie pomocou výbežkov a je to pomerne agresívna rastlina, ktorá doslova ovládne priestor a susedné druhy z miesta vytlačí. Kvalitu pozbieraných listov ovplyvňuje miesto, kde sa pestuje. Mäte vyhovuje slnečné, ale skôr vlhké stanovisko s kyprou a výživnou pôdou.

V ponuke môžete naraziť na celú radu odrôd mäty, keďže botanický svet ich pozná pravdepodobne až okolo šesto rôznych druhov. Rastliny sa od seba líšia svojou arómou a pravdepodobne aj sfarbením a podobou listov. Okrem mäty priepornej sa môžete stretnúť i stýmito druhmi:

Mäta klasnatá pravá (Metha spicata subsp. spicasata) vyhovujú skôr slnečné suchšie miesta, pestuje sa ako otužilá, odolná, bujne rastúca trvalka.

Môže sa využiť pre domáce liečiteľstvo, široké využitie má aj v kuchyni. Chuťou zastupuje bazalku, ktorá nie je na jar a na jeseň hneď dostupná. Tiež ju môžme využiť pre prípravu čaju.

Mäta vodná (Mentha aquatica) sa vysádza k vodným plochám. I túto je potrebné pravidelne obmedzovať, pretože sa veľmi rozrastá. Preto sa nehodí k malým záhradným jazierkam, kde by vytlačila všetky ostatné rasltiny.

S prvým zberom počkajte na dobu, keď výhonky dosiahnu zhruba 15 cm výšku a objavia sa prvé puky. Pri ďalších zberoch (od mája až do mrazov) vňať odstrihávajte, keď dorastú asi do výšky dlane.

Zber načasujte na slnečné dopoludne, kedy má zelená hmota najvyššiu koncentráciu éterických olejov. Z vňate otrhajte listy, ale nezadrhujte a rýchlo ich usušte na tienistom mieste.

Skladujeme ich v uzavretej nádobe, nie v látkovom alebo papierovom sáčku. Mätu sušíme vždy len ako zásobu na zimu, účinok čerstvých listov býva oveľa silnejší.

Mätový čaj i éterický olej

Čaj by sa nemal užívať často a v silnej koncetrácii, pretože príliš vysoka dávka mentolu, ktorý je v ňom obsiahnutý môže žalúdok naopak dráždiť. Má povzbudzujúci účinok pre produkciu žaludočných štiav, podporuje tiež sekréciu žlči, a tak prispieva k bezproblémovému tráveniu mastných jedál.

Mäta má tiež antiseptické účinky, obmedzuje kvasenie žalúdočného obsahu, odvar potlačuje nevoľnosť a zvracanie, a to i v prípade tehotenstva. Bylinka však môže pomôcť i inak, napríklad ako éterický olej.

Inhalácia alebo vtieranie oleja do pokožky výborne pomáha pri kataroch dýchacích ciest i zápaloch sliznice v ústach. Využiť sa dá k masírovaniu unavených svalov a bolestiach hlavy, kedy pôsobí chladivo a tiež utišuje bolesť.

Mäta sa často používa v gastronómii, pridáva sa do jedál, dezertov a koktejlov, alkoholických i nealkoholických nápojov.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa