×
Vyhľadávanie v blogoch

Abeceda byliniek – arnika horská

Arnika horská, latinsky Arnica montana, alebo tiež jednoducho arnika, je trvalá bylina z čeľade astrovitej (Astreceae). Je rozšírená výhradne v Európe a v mnohých krajinách je aj zákonom chránená. Patrí medzi ohrozené a zákonom chránené druhy.

Listy sú usporiadané v prízemnej ružici, niekoľko listov sa nachádza aj na byli. Prízemné listy sú prisadnuté, celistvo okrajové, obojstranne vajcovité až podlhovasté, zvyčajne 6 až 15 cm dlhé a 1,5 až 5 cm široké. Kvitnúca byľ dorastá do výšky 15 až 70 cm.

Arnika je jedovatá

Rastlina kvitne od júna do augusta trúbkovitými stredovekými kvetmi tmavožltej farby. Úbory majú 5 až 8 cm v priemere. Nažky sú 5 až 7 mm dlhé, svetlohnedé až čierne, úzko vretenovité.

Prospievajú jej kyslé silikátové pôdy, vyhýba sa bázickým horninám. Najčastejšie ju môžeme nájsť na horských pastvinách, mokrých a rašelinových lúkach, vo svetlo ihličnatých lesoch, v kosodrevine, na vresoviskách a pozdĺž lesných ciest. Má rada svetlo, v tieni vytvára iba prízemné ružice a nekvitne.

Arnika obsahuje silice (v kvete až 0,14 %, v pakorienku až 1,5 %), horčiny, karotenoidy, triesloviny, mastné kyseliny, tymol, seskviterpenoidné laktony a flavonoidy. Obsahuje tiež stopy netoxických pyrrolizidinových alkaloidov (tussilagin a isotussilagin).

Medzi zásadité laktóny patrí predovšetkým helenalin a 11,13 – dihydrohelenalin a ich estery s mastnými kyselinami. Z flavonoidov sú to najmä glykozidy a glukuronidy spinacetin, hispidulinu, patuletinu a isoramnetinu.

Arnika patrí medzi liečivé rastliny s dlhou tradíciou používania. Najčastejšie sa využíva vo forme tinktúry. Vnútorne sa používa hlavne v kardiológii, pretože zlepšuje prekrvenie vencovitých ciev. S vnútorným užitím je však potrebné nechať si poradiť od kvalifikovaného odborníka, pretože pri nesprávnom dávkovaní hrozí otrava.

Pri vonkajšom užívaní sa využíva protizápalový účinok – riedená tinktúra je aplikovaná vo forme obkladov na drobnejšie poranenie, vredy, kŕčové žily, artritídu, zápaly ústnej sliznice, zápaly kĺbov, uštipnutie hmyzom a podobne. Z tinktúry sa dá pripraviť tiež masť. Neodporúča sa ale jej aplikácia priamo do otvorenej rany. 

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa