×
Vyhľadávanie v blogoch

Iskerníky nie sú už len žlté

Pôvodným druhom je iskerník ázijský, ktorý rastie na slnečných miestach a jeho domovinou je juhozápadná Ázia. Tu sa iskerník pestuje už viac ako tri storočia.

V súčasnosti nie je iskerník len oná jedovatá rastlina s jednoduchými žltými kvetmi, ale radí sa medzi najobľúbenejšie okrasné rastliny vôbec.

Z nádherných kvetov, vzdialene pripomínajúcich pivónie, si môžete vyberať zo širokej farebnej škály. Žiarivé kvety od bielej až po tmavočervenú kvitnú od konca mája až do septembra.

Iskerníky milujú dostatok svetla a chlad

Znesú teploty pod bodom mrazu, pokiaľ nie sú vystavené ostrému vetru. Za týchto podmienok kvitnú iskerníky dlhšie ako šesť týždňov.

Pred výsadbou hľuzy namočíme na deň do vlažnej vody. Hľuzy vysadíme do čerstvého vlhkého substrátu v októbri, kde pri teplotách okolo pätnástich stupňov vyrašia, a cez zimu na svetlom a chladnom mieste narastú.

Hľuzy môžeme vysadiť na záhon aj v apríli či máji. Tam, kde sú mierne zimy, sa môžu uschované alebo zakúpené hľuzy na jeseň vysádzať aj do voľnej pôdy.

Vysadíme ich do hĺbky okolo piatich až ôsmich centimetrov (záleží na veľkosti hľuzy) a vysadené miesto prikryjeme nástielkou (slamou, lístím a pod.) proti premŕzaniu pôdy.

Kvety iskerníkov použijeme aj do väzieb. Rezané kvety iskerníkov bežne v predaji nie sú, ale ak ich vypestujete, určite budú ako darček budiť pozornosť zvláštnymi žiarivými farbami.

Kvety, pri dobrej starostlivosti (chladnejšie prostredie, výmena vody v nádobe) vydržia vo váze asi týždeň.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa