×
Vyhľadávanie v blogoch

ZÁHRADNÍKOV KALENDÁR – august

Posledný prázdninový mesiac, teplé počasie, žiadny náhlenie a dozrievajúce plody celoročnej práce. To je mesiac august. Na záhrade už dozrievajú posledné paradajky, papriky aj uhorky. V nasledujúcom mesiaci už nebudú mať dostatok slnečného žiarenia na dozretie plodov, preto ich kvety odštipujte, aby sa zbytočne rastliny nevysilovali.

Okrem plodovej zeleniny zberajte strukoviny – fazuľa a hrášok. Venujte pozornosť aj cibuľovej zelenine. Zber cibule sa spravidla vykonáva pri zhruba tretinovom poľahnutí vňate (na prelome júla a augusta).

Následne sa nechá preschnúť na záhone alebo ju možno vo viacerých kusoch niekam zavesiť. Akonáhle je vňať dostatočne zaschnutá (začne šušťať), potom ju presuňte na suché a chladné miesto s teplotou 0–2 °C.

Pokiaľ už cesnaku uschli listy a vňať zhruba z polovice leží na zemi, potom je ideálny čas pre jeho zber. Cesnak je náchylný na mechanické poškodenie a následné znehodnotenie, preto pracujte opatrne.

Po zbere ho nenechávajte na záhone – mohlo by dôjsť k jeho úpalu. Po zbere celú rastlinu zaveste na zatienené a vzdušné miesto alebo ho sušte bez vňate v tenkej vrstve v debnách, podlahe či rošte.

Teraz môžete žať aj letnú mrkvu, cukety, melóny, prvé tekvica a stopkový zeler. Na podporenie rastu môžete tomu bulvovému odstrániť spodné listy.

Aj august je mesiacom, kedy môžete zasiať niektoré plodiny a vychutnať si za pár týždňov čerstvú zeleninu. Ešte sa vám chytí reďkovka, ktorá sa seje do hĺbky 0,5–1 cm a riadkov od seba vzdialených asi 20 cm. Doprajte jej len dostatok vlahy a po vzídení rastliny vyjednoťte.

Poľníček či iný šalát nesklame

Seje sa priamo na záhon, do sponu 15x15 cm a na slnečné stanovište. Pokiaľ poľníčku doprajete dostatočnú zálievku, odvďačí sa vám šťavnatými a chrumkavými listami.

Môžete vysiať aj špenát, ktorému vyhovuje kyprá a na živiny bohatá pôda (najlepšie kompost). Hĺbka siatia špenátu je asi 2 cm, do riadkov vzdialených 20 cm. Počas vegetácie potrebuje len dostatočne zalievať.

Vrátane inej rýchlo rastúcej listovej zeleniny si môžete vypestovať aj pestovateľsky nenáročnú roketu. Jej mladé lístky môžete žať už pár týždňov od výsevu a ona potom opäť obrastie. Roketa sa vysieva na husto, do hĺbky 1 cm, riadkov vzdialených 30 cm a na tienisté stanovište.

Aj keď je august mesiacom jej zberu, je ju možné aj teraz vysievať – konkrétne tú ozimnú. Cibuľu svedčia ľahšie, dobre priepustné, humózne a neutrálne až mierne zásadité pôdy.

Cibuľu site do hĺbky 0,5–1 cm, sponu 25–30 x 10–15 cm, stanovište voľte teplé a slnečné. U cibule je dôležité, aby do zimy stihla povyrásť, preto s výsevom príliš neotáľajte.

Na prázdne záhony môžete počas augusta vysievať aj oveľa viac chutnej zeleniny. Za pripomienku stojí ešte napríklad šalátová čakanka, mangold, fenikel, čierny koreň, kel, pekinská kapusta či kôpor.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa