×
Vyhľadávanie v blogoch

Múčnatka – popis a ochrana

S múčnatkou sa môžete stretnúť takmer kdekoľvek, najmä v období striedavého počasia a vyššej vlhkosti. Šíri sa pomerne rýchlo a postihuje široké spektrum rastlín. Sú nejaké preventívne opatrenia a ako zasiahnuť v prípade výskytu tejto choroby?

Múčnatka (Podosphaera) je hubové ochorenie, ktoré napáda rôzne záhradné dreviny aj rastliny a nevyhýba sa ani rastlinám izbovým či pestovaným v skleníkoch. Napadá prakticky všetky zelené časti rastlín aj plody ovocia a zeleniny.

Napadnuté rastliny nielenže nevyzerajú pekne a zdravo, ale je ohrozený aj ich rast, plodnosť a následná tvorba semien. Múčnatka ohrozuje aj prezimovanie rastlín, napadnuté rastliny často vymrznú.

Teplotné výkyvy v letnom období, vlhko a mierny pohyb vzduchu rozvoju hubového ochorenia napomáha. Naopak prievan, dlhodobé suché a teplé počasie výskyt múčnatiek obmedzuje.

Nepriamo sa na potenciálnej skaze rastlín podieľajú aj známi škodcovia, ako sú vošky, puklice, molice či roztoče, ktoré prenášajú vírusy. Na ich lepivých výkaloch, ktoré zostávajú na listoch rastlín sa potom huby ľahko usadzujú.

Typickým prejavom tejto choroby je belasý povlak, ktorý rastliny dusí a postupne sa šíri prakticky na všetky jej časti. Listy nemajú prirodzený lesk, rolujú sa smerom nahor, niekedy sa objavujú aj pľuzgieriky.

Rôzne druhy múčnatiek

Najprv ho možno pozorovať na vrchnej časti listov, potom na spodnej strane, postupne sa môžu tvoriť žltohnedé škvrny s rôzne tvarovanými okrajmi. Pleseň často napadne aj puky. V pokročilom štádiu rastliny usychajú a často nezostáva nič iné, než ich likvidácia.

Poznáme rôzne druhy múčnatiek, väčšinou sú pomenované podľa rastlín, ktoré napádajú - napr. múčnatky révové, uhorkové, egrešové, múčnatke jabloní, azaliek, begónií i ďalších okrasných rastlín.

Prevenciou je poskytnúť rastlinám dobré životné podmienky, je nutné zachovanie vzdušnosti porastu, výber vhodného stanovišťa a sadiť odolné druhy a kultivary. Dôležité je tiež udržiavanie okolitého prostredia, napr. hrabanie a odstraňovanie opadaného lístia.

Včasný zákrok pri výskyte ochorenia prispieva k ochrane stromov i rastlín - napadnuté časti odstrihávajte a bezpečne zlikvidujte. Pomôže aj prihnojenie draslíkom.

Vhodným prostriedkom proti múčnatke je biologický postrek Bioan, ktorý podporuje zdravotný stav rastlín a má výrazné vedľajšie účinky proti hubovým chorobám, najmä zo skupiny múčnatiek; prípravok je vhodný na uhorky, tekvice, vínnu révu, ruže, okrasné rastliny, egreše, ..., ďalej môžete použiť Bioton alebo Bioblatt.

Tieto prostriedky sa používajú predovšetkým preventívne alebo čo najskôr pri zistení prvých príznakov (aplikuje sa spočiatku 1-2x/týždeň, neskôr každých 14 dní, nutné ich postriekať aj spodné strany listov).

Ak používate fungicídy je nevyhnutné prípravky striedať a dodržiavať odporúčané návody, aby sa obmedzil vznik rezistentných kmeňov múčnatiek.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa