×
Vyhľadávanie v blogoch

November – už máte záhradu pripravenú na zimu?

Väčšina okrasných rastlín je odkvitnutá, prípadne ich posledné kvietky spálili prvé prízemné mrazy. Končia sa zbery a aj prípravy na zimné obdobie sú pomaly na konci. Zároveň je to mesiac, kedy na záhrade vzniká najväčšie množstvo nepotrebnej zelene, a je tak vhodný čas na založenie kompostu. Pred príchodom mrazov môžete ešte vysiať mrkvu, cibuľu alebo petržlen.

Okrasnú záhradu v tomto období zdobia už len zvyšky farebného lístia na stromoch, červenou vás uchvátia javory aj čerešne, žltou lipy, smrekovce, s kvetmi na rastlinách sa stretnete už len zriedka, keď vykvitnú najneskoršie chryzantémy.

Pokiaľ sme to doposiaľ neurobili, chvíľku času venujte ružiam – kríkové ruže je potrebné obryť, ku koreňom prihrnúť zeminu a prikryť ich čečinou. Pri stromčekových ružiach najskôr stiahnete korunu, potom ju opatrne ohnete, prichytíte k zemi a zakryjete čečinou, poprípade zahrniete zeminou.

Pozor na koruny starších rastlín, ktoré by ste mohli ohnutím poškodiť – skráťte ich a obaľte netkanou textíliou. Ak je príhodné počasie a pôda nie je doteraz zamrznutá, môžete ruže ešte vysádzať.

Záhony s trvalkami, novo vysadenými cibuľovinami, hajnými bylinami, dvojročkami a prikryte čečinou alebo lístím, zakryť môžete na zimu aj skalku, ale nie je to v našich klimatických podmienkach nevyhnutné.

Z balkónov a terás odstráňte letničky v kvetináčoch, tie umyte a vydezinfikujte, aby boli pripravené na ďalšiu sezónu. Rastliny, ktoré neznášajú zimné vlhko, prikryte strieškou zo skla či plastu. Tie miesta, kde chcete mať v budúcom roku kvetinové záhony či trávnik zrýľute, pohnojte a prípadne povápnite.

V novembri zberajte aj najneskoršie druhy jabĺk

Ak nie je záhrada oplotená, mali by ste chrániť kmene ovocných stromov proti okusu zverou buď chemickými prípravkami, alebo ochranným pletivom. Pôdu okolo koreňov obryte a pohnojte.

Pohnojte aj stromčeky a kríky drobného ovocia. Najviac hnojivá potrebujú egreše a ríbezle, o niečo menej potom maliny a černice. Dostatočnú dávku poskytnite aj jahodám a réve vínnej. Odstraňujte koreňové odnože, výdatne ich zalievajte, ak tým novo vysadeným prihrňujte pôdu. Broskyne ošetrite prípravkom proti kučeravosti.

Z korún stromov odstráňte mumifikované plody a zlikvidujte ich. Opadané lístie priebežne zhrabávajte a kompostujte. Pravidelne kontrolujte aj stav uskladneného ovocia a zeleniny, pokazené alebo to kaziace sa vyhoďte.

Stále môžete žať pór, ružičkový kel a kel kučeravý. Čínsku kapustu môžete stále ponechať na záhonoch, pretože mu teploty pod nulou neublížia. V krajine ponechajte aj ozimné druhy cesnaku, cibule, šalátu a špenátu, prípadne ich chráňte netkanou textíliou proti nízkym teplotám. Vysievajte ešte mrkvu, cibuľu a petržlen, ktoré vyrastú skoro na jar.

Nepotrebnú zeleň upratanú zo záhrady kompostujte. Do kompostu patria zvyšky okrasných rastlín, zeleniny a ovocia, opadané lístie, vetvičky a posledná pokosená tráva. Jednotlivé vrstvy ľahko presypávajte zeminou. Hotový kompost pripravujte na jarné použitie. Pokiaľ ste ešte neurobili, tak dokončite zber koreňovej zeleniny. Pohnojte a zrýľte záhony.

Rýchliť môžete koreňový aj listový petržlen, cibuľu sadzačku a pažítku, ktoré potom využijete v kuchyni pri varení, aj cibuľoviny, ktoré vám svojimi kvetmi urobia radosť na vianočnom stole.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa