×
Vyhľadávanie v blogoch

Nie je žihľava ako žihľava

Či už ich uvidíte za oknom bytu alebo vonku ako nádobové či záhonové rastliny okrasné žihľavy zaujmú pestrosťou svojich listov. Nenáročnosť pestovania a ľahké množenie z nich robí obľúbené letničky, v byte ich môžete ale pestovať po celý rok.

Okrasná žihľava (Coleus), inak známa ako koleus, pochvatec, žihľavka, to všetko sú názvy jednej rastliny, ktorá pochádza z juhovýchodnej Ázie a Austrálie, ale ako okrasná sa rozšírila po celom svete.

Coleus-Blumei-hybridy sa súhrnne označujú vyšľachtené exempláre, ktoré sa od seba líšia nielen rôznym sfarbením a tvarom listov, ale aj kresbou, ktorú na nich môžete vidieť.

Ak ju pestujeme ako letničku, vynikne v nádobe na balkóne aj na záhone. Jednoducho je možné kombinovať aj s inými rastlinami. Aby bol výsledok čo najlepší, sadzujte pestrejšie kultivary so vzhľadovo menej nápadnými.

Rastliny k vyrovnanému rastu potrebujú veľmi svetlé stanovište – v tieni sa listy vyfarbujú výrazne menej alebo vôbec, tma a chlad môžu spôsobiť opad listov. Pozor u svetlých odrôd, tie sú citlivé na slnko, ktoré im je schopné popáliť listy, a to obzvlášť hneď na jar, keď sa rastliny umiestňujú von.

Africká žihľava

Pokiaľ pestujete africké žihľavy v byte, za sklom okna, sú potrebné chrániť – podobne ako napríklad orchidey – pred letným poludňajším úpalom. Zeminu udržujte vlhkú, nie premokrenú. Výborným riešením sú samozavlažovacie hrantíky, ak pestujete žihľavy v nádobách.

Rastlinám doprajte pravidelné hnojenie a priepustný, skôr ľahší substrát, pozor len na vysoký obsah dusíka v hnojivách, po ktorom listy strácajú pestré sfarbenie.

Rastlina má nenápadné kvety modrofialovej farby, v porovnaní s listami sú menej atraktívne, a vzhľadom na to, že rastlinu ich tvorba značne vysiľuje, je potrebné tieto kvety pravidelne a včas odstraňovať.

Ak je táto okrasná exotická rastlina preliata, môžu sa objaviť hubové choroby alebo černanie stoniek. Preschnutej rastline môžu opadať listy, rozhodne ju však nevyhadzujte, skúste ju prebrať k životu – kvetináč postavte do väčšej nádoby s vodou a nechajte ho tam tak dlho, pokiaľ budú zo substrátu vychádzať vzduchové bublinky. Väčšinou sa rastlina zase spamätá, pokiaľ by to však nepomohlo, zrežte ju, znovu obrazí.

Keby ste chceli africké žihľavy uchovať aj cez zimu, bude pre nich najvhodnejšia miestnosť s teplotami od 10 do 12 stupňov Celzia, nie sú totiž mrazuvzdorné (pri vyššej teplote je nutné zaistiť im veľmi svetlé umiestnenie). Staršie exempláre bývajú naspodku bez listov, je vhodné teda rastliny zrezať a potom pravidelne zaštipovať, aby sa zahustili a vetvili.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa