×
Vyhľadávanie v blogoch

Ani v septembri sa na záhrade nemusíte nudiť

Počasie v septembri je už značne nestále. Dostatok teplých dní vhodných na aktívny oddych na záhrade sa obvykle nájde, ale vo väčšej miere už sú prestriedané chladnejšími dňami. K typickým činnostiam tohto mesiaca patrí postupný zber úrody a príprava záhonov pre ďalšie pestovanie.

Už od augusta prebieha zber jesennej odrody jadrovín, broskýň a niekde aj sliviek. Okrem slnečného svitu potrebuje dozrievajúce ovocie aj dostatok vlahy, preto počas suchých dní ovocné stromy zalievajte.

V zeleninovej záhradke v septembri pomaly končí alebo už skončil úrodu uhoriek, ale pokračuje pri paradajkách. Zber paradajok by ste mali zvládnuť pred príchodom jesenných mrazov.

Pokiaľ meteorológovia očakávajú mrazy, zber dokončite a nedozreté paradajky nechajte dozrieť doma. Koncom septembra môžete začať zber neskorej koreňovej zeleniny.

"Záhony, z ktorých ste už všetku úrodu zožali, je potrebné vyplať, zrýľovať a pohnojiť."

Pri vykonávaní tejto činnosti je potrebné vychádzať z osevného postupu. Pokiaľ osevný postup nemáte, je vhodné si aspoň na budúci rok rozmiestnenie kultúr naplánovať. Na živiny najviac náročná je zelenina prvej trate.

Do tejto skupiny patria predovšetkým hlúboviny (brokolica, karfiol, kaleráb či kapusta) a zelenina plodová (paradajka, uhorky, papriky atď.), ktorá sa radí bezprostredne po organickom hnojení. Plodiny druhej trate, medzi ktoré patrí koreňová, listová a cibuľová zelenina, majú stredné nároky na živiny a na záhonoch sú pestované až druhým rokom.

Tretí rok od hnojenia na záhonoch pestujte zeleninu tretej trate, kam patria všetky strukoviny, ktoré pomocou hľúzkových baktérií získavajú pre výživu vzdušný dusík a ich nároky na obsah živín v pôde sú preto najnižšie.

Na uvoľnené plochy v zeleninovej záhradke môžete vysievať odolnú listovú zeleninu, to znamená špenát, zimný šalát alebo valeriánka poľná. Listy poľníka sa konzumujú v čerstvom stave.

Semená poľníčka vysievajte do riadkov vzdialených cca 10 cm a na túto vzdialenosť vzídenej rastlinky vyjednoťte. Príliš husté porasty tiež vyjednoťte. Do pareniska, nevykurovaných skleníkov alebo fóliovníkov ich môžete vysievať aj v októbri.

Do trávnika a na záhony možno vsádzať krókusy, modrice, tulipány a ďalšie tzv. jesenné cibuľoviny. Jesenné cibuľoviny je veľmi jednoduché pestovať a ich kvety hýriace farbami sú tou pravou jarnou ozdobou do každej záhradky.

Tie najnovšie a najkvalitnejšie odrody pochádzajú (už tradične) z Holandska. Jesenné cibuľoviny je vhodné vysádzať pomocou sádzacieho kolíka. Urobte ním jamku, do ktorej cibuľu vložte.

Jamky by nemali byť príliš úzke, aby nevznikol pod vloženou cibuľou voľný priestor vyplnený vzduchom, čo rastlinám škodí a zle potom kvitnú. V porovnaní s výškou cibule by mala hĺbka sadenia byť zhruba dvojnásobná (nad horným koncom cibule). Do nádob vysádzajte cibuľoviny na jarnú výzdobu a rýchlenie.

V septembri je možné začať aj s výsadbou ihličnanov, prípadne iných vždyzelených drevín. Vysádzajú sa spolu s koreňovým balom priamo do pôdy a následne je potrebná výdatná zálievka.

Dôkladná zálievka je predpokladom dobrého prezimovania, preto v tomto období na záhrade zalievajte aj skôr vysadené dreviny a hlavne ihličnany.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa