×
Vyhľadávanie v blogoch

Jesenná starostlivosť o bobuľoviny

Rovnako ako v prípade stromov aj v prípade kríkov je dôležité odstránenie starých a chorých vetiev a mladých, slabých výhonov idúcich do koruny, alebo tých vetiev, ktoré sa prekrývajú. Nezabúdajte ani na závlahu, prekyprenie pôdy, prihnojenie vyzretým kompostom, zahrnutie mulčom, či už klasickým, alebo napríklad čečinou.

Ríbezle

V prípade, že pestujete kríkové ríbezle, je najlepšia úroda z dvoch až trojročných vetví, tie staršie odstráňte hneď po zbere priamo pri zemi. Na kríku ponechajte 8–12 vetiev, omlaďte teda približne jeho tretinu, jednoročné výhony ale rozhodne ich neskracujte.

V prípade ríbezlí stromčekovej skráťte všetky vetvy o jednu tretinu, odstráňte suché či slabé vetvy a ponechajte celkovo osem až desať najsilnejších vetví.

Stred koruny musí byť presvetlený, ako ochrana pred plesňovými a hubovými chorobami. Skontrolujte oporu a úväz, pretože silný vietor by mohli stromčeky poškodiť, ak by opora nebola dostatočná.

Maliny

Pri maliníku po zbere odstráňte všetky výhony, ktoré tento rok plodili, spoznáte ich podľa tmavšieho dreva, maliník totiž plodí na letorostiach vyrastených z minuloročných výhonov.

Odstráňte tiež slabé, poškodené či napadnuté letorasty a ponechajte len asi dvadsať najsilnejších výhonov na každý štvorcový meter. Tieto výhony skráťte aj o tretinu, ale až na jar.

Na zimu môžete poskytnúť maliníkovi oporu pred vetrom či snehom, medzi dva koly stačí natiahnuť silnejší povraz a maliníky oň oprieť či opatrne priviazať.

Prúty sú náchylné na premŕzanie, takže je vhodné urobiť pred zimou nástielku z vrstvy zeminy. Maliník je kyslomilný, je teda vhodné mu pred nástupom zimy dopriať trochu rašeliny aj horečnatého hnojiva.

Černice

Podobný princíp rezu ako maliník má černica, ktorá plodí na jednoročných výhonkoch, teda tých, ktoré narástli v predchádzajúcom roku.

Oplodnené dvojročné výhony po zbere odumierajú, a buď ich môžete orezať tesne pri zemi už teraz na jeseň, alebo ich ponechať cez zimu, aby poskytli zvyšnej rastline čiastočnú ochranu pred mrazom a orezať ich potom až na jar.

Na jeseň je u ostružiny, rovnako ako u maliníka, vhodné urobiť nastielku vrstvou zeminy ako ochranu pred premrznutím.

Súvisiace články

Overené našimi zákazníkmi

Pozrite si vybrané hodnotenia našich zákazníkov.

Výhody:
Super
Pečať overené zákazníkmi

Lubomir B. 18.06.2024

5.005.005.005.005.00
Výhody:
Super prehľadnosť Návody na sadenie, jednotlivých rastlín Rýchle doručenie Pomerne fajn ceny Široký sortiment
Pečať overené zákazníkmi

Patrik Š. 09.06.2024

5.005.005.005.005.00
Výhody:
Všetko bez problémov... Paráda... Rýchle dodanie vybavenie...
Pečať overené zákazníkmi

Miroslav V. 01.06.2024

5.005.005.005.005.00
Celkový názor:
Dakujem za Vase sluzby,uz roky u Vas nakupujem, nech sa Vam nadalej dari. Vasa spokojna zakaznicka Milada.
Pečať overené zákazníkmi

Milada M. 01.06.2024

5.005.005.005.005.00

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa