×
Vyhľadávanie v blogoch

Bylinky od A do Z alebo nie je bylina, aby na niečo nebola II.

Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris)

Trváca liečivá bylinka vysoká 10 až 30 cm, ktorá kvitne od mája do septembra. Nájdeme ju od nížin po hory, na lúkach, pastvinách, pri cestách či potokoch, v okolí prameňov, v svetlých vlhkých lesoch, a to po takmer celej Európe. Je to rastlina s dlhým podzemkom, pokrytým zbytkami odumretých listov, z ktorého vybieha prízemná ružica dlhých, stopkovitých, dosť tuhých, v obryse lievikovitých, 9–11 laločnatých listov, ktoré sú zhora lysé, na spodnej strane a stopkách ochlpené. Kvety sú pravidelné, drobné, žlto-zelené a tvoria koncové vrcholíkové súkvetie podobné klbku.

Liečivé účinky

Vňať a listy obsahujú najviac liečivých látok (preto sa zberajú od mája do septembra) – triesloviny, silice, horčiny, vitamín C a iné. Rastlina je považovaná za zdroj tzv. fytohormónov (sú to rastlinné hormóny, ktoré dokážu v ľudskom tele stimulovať procesy riadené vlastnými, ľudskými hormónmi).

Sušíme ju bežným spôsobom v tieni, čo najrýchlejšie a v tenkých vrstvách, nakoľko rastlinka je veľmi chúlostivá, ľahko sa zaparí a suchá je naopak veľmi drobivá. Správne usušená má pôvodné zafarbenie, je bez zápachu a má zvieravú horkastú chuť. Znehodnocujúce sú hlavne inak sfarbené časti a cudzie organické prímesy.

Pôvodne sa alchemilka používala v ľudovom liečiteľstve na rôzne neduhy – hlavne proti hnačkám, črevným katarom, pri silnej menštruácii, zlom trávení, pri nadúvaní, kataroch dýchacích ciest, pľúcnej tuberkulóze, žalúdočných vredoch, cukrovke, vodnatosti, chorobách pečene a obličiek, zápaloch močového mechúra, krvácaní a na posilnenie maternice pred pôrodom. Používala sa aj zvonka, ako odvar na omývanie zle sa hojacich rán, ekzémov, vredov alebo pri zápaloch ústnej dutiny. Známy je i jej účinok proti cukrovke a obezite.

Dodnes sa používa ako zvieravý prostriedok pri hnačkách, pri silnej menštruácii a preventívne na potlačenie klimakterických príznakov, má i mierny protikŕčový a močopudný účinok, je aj súčasťou metabolických čajových zmesí používaných pri redukčnej diéte. Frauenmantel v preklade „ženský plášť“, je nemecký názov alchemilky, čo tiež napovedá, že ide hlavne o „ženskú“ bylinku - od počiatkov kresťanstva je zasvätená Panne Márii.

Pestovanie

Na pestovanie alchemilky je vhodné slnečné až polotienisté stanovište a dobre priepustná nevysychavá pôda. Pôda by nemala byť dlhodobo preschnutá, ale ani nie premočená. Najlepšie sa rozmnožuje na jar delením trsov alebo semenami. Po odkvitnutí rastlinu zostrihneme.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa