×
Kliknutím zobrazíte viac produktov.
No products were found.
PPL Parcelshop
Vyhľadávanie v blogoch

Chuť jahôd a banánu sa snúbi v anone

Ide o malý, bohato rozvetvený strom, je vysoký 3–8 m. Plody majú podobu zelených 20–30 cm dlhých pretiahnutých gulí s mäkkými ostňami. Pôvodom je pravdepodobne z karibských Antíl, Strednej Ameriky a severu Južnej Ameriky.

Teraz sa vyskytuje aj v Ázii, Oceánii a Afrike. Kôra má tmavohnedú farbu, je hladká, u starších rastlín vráskavá, vetvičky zamatovo plstnaté, listy veľké, dlhé, k špičke zúžené.

Fľaškovník kvitne na jar až šesť týždňov

Trojlaločné kvety majú tmavohnedú alebo purpurovú farbu a vyrastajú po dvoch a viac. Plody obsahujú nejedlé semená, ktoré tvarom pripomínajú semená melónov, pred konzumáciou ich musíme vybrať.

"Plody anóny obsahujú až 20 % cukrov, 3 % vlákniny, z vitamínov je dôležitý obsah provitamínu A a vitamínu C."

Pestovanie anony v miernej klíme nie je ľahké a zvládnu ho skôr skúsenejší záhradkári. Aby sme urýchlili klíčenie, semená stratifikujeme, to znamená, že ich umiestnime do vlhkej rašeliny, uzavrieme do plastového vrecka a na sedemdesiat až sto dní uložíme do chladničky.

Takto pripravené semená vysievame pri teplote 24 ºC do hlbokých kvetináčov s rašelinovým substrátom, dva a pol centimetra pod povrch. Klíčenie je veľmi dlhé, trvá dva až tri týždne a výhonok, ktorý nemá maternicové lístky, sa objavuje až po dvoch mesiacoch.

Semená nesmú preschnúť! Rašiace rastlinky sú extrémne citlivé na priame slnečné svetlo, do dvoch rokov sa musia mladé rastliny držať v tieni. Rastlina vyžaduje mierne zimy, v našich podmienkach zimu vonku väčšinou neprežije, je vhodné ju teda pestovať ako prenosnú či celoročne izbovú rastlinu.

Rastliny začínajú plodiť vo veku päť až ôsmich rokov (na nasadenie plodov sú potrebné aspoň dve rastliny a vzájomné umelé opelenie). Mladé rastliny sa nesmú preťažiť veľkým množstvom plodov, treba ich pretrhávať.

V liečiteľstve sa listy a semená dlho používali ako prostriedky proti (oi) parazitom, vysokému krvnému tlaku a rakovine. V semenách je obsiahnutý Annonacin, ktorý je známy neurotoxín, ktorý môže vyvolávať degeneratívne ochorenie mozgu zodpovedajúce Parkinsonovej chorobe. .

Odvary z listov sa používajú ako obklady proti zápalom a opuchnutým nohám. Zrelý plod má mať antiskorbutické a antiparazitárne účinky. Dužina sa používa ako obklad proti roztočom z čeľade Trombiculidae. Nezrelý usušený plod sa používa proti hnačke.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa