×
Vyhľadávanie v blogoch

Dulovec - voňavá sladkosť patrí k málo známemu ovociu

Prenikavo vonia aj cez šupku a naše babičky si ich často dávali do šatníkov, aby prevoňali bielizeň. A je to ovocie, ktoré môžeme spracovať na veľmi aromatické džemy a marmelády.

Vôňa trochu pripomína sladkú a veľmi intenzívnu vôňu hrušiek a jabĺk dohromady a vedzte, že jedna dula umiestnená v uzavretej miestnosti, ju prevonia zhruba rovnako ako aromatická sviečka po pár minútach horenia.

Zasurova je však dula trochu problematická, horká, trpká a tiež tvrdá. Konzumácia zasurova sa teda neodporúča, pretože by mohli podráždiť žalúdok!

Existuje viac kultivarov

Jedna z nich má dužinu mäkšiu - pod názvom pyriformis má tvar pripomínajúci hrušku a jej dužina aj šupka sú jemnejšie. Dulovec pod názvom maliformis sa podobá jablkám a dužina je „tvrdá ako kameň“.

Obe však budú ozdobou záhrady, tento polguľatý krík s tuhými listami zdobí práve na jeseň voňavé ovocie. Kvety sú navyše mrazuvzdorné. Rastlina na dobrý rast potrebuje kyslejšiu pôdu, nevyhovujú jej pôdy vápenaté. Keď sa jej bude dariť, budete sa z nej tešiť pokojne aj 25 rokov - ide o dlhoveký ker.

Dulovec radíme medzi ovocie, ktoré ľahko želíruje a dokonca sa z nich robí číre prírodné želé. Ďalej v nich nájdeme zhruba 10 % cukrov, provitamín A, vitamín C, všetky skupiny vitamínov B, vonné silice, trpké triesloviny a kyseliny, z minerálnych látok potom draslík, vápnik, železo, meď, fosfor a zinok.

Pred spracovaním musíme najskôr ovocie umyť, dulovec má totiž akúsi jemnú chlpatú vrstvu, ktorú vodou dobre odstránime. Odstránime jadrovník a prípadne aj šupku, chce to však veľa trpezlivosti.

Ako využiť dulovec na konzumáciu

Nakrájaný dulovec dávame ihneď do vody s citrónovou šťavou, pretože ovocie na vzduchu rýchlo hnedne. Pokrájané ovocie zalejeme vodou, aby bolo ponorené, pridáme šťavu z dvoch citrónov (na 2 kg ovocia) alebo 2 lyžičky kryštalickej kyseliny citrónovej a varíme do zmäknutia.

Potom je už na nás, či si urobíme sladkú zmes s kúskami ovocia. V tom prípade pridáme do rozvareného ovocia cukor v množstve 350 g na 1 kg ovocia a varíme do rozpustenia.

Ak chceme číre želé, zmes precedíme a ďalej pracujeme už len so šťavou - vznikne výborné želé čajovej farby a veľmi pikantnej voňavej chuti. Pokiaľ rozvarený dulovec navyše rozmixujeme, vznikne buď hustá marmeláda, alebo (ak dáme menej cukru), výborná detská výživa. Zmes lejeme do horúcich pohárov, pre istotu môžeme ešte krátko sterilizovať.

Dulovec je možné pokrájať aj na tenké plátky a v sušičke usušiť pri 40–50 °C. Plátky najskôr ale namočte do vody s citrónovou šťavou, aby ste zabránili hnednutiu.

Dulovec je skvelý aj pre využitie v kozmetike - na pleť, šťava z čerstvých kúskov je výborná na potieranie pleti, sťahuje roztiahnuté póry a vyhladzuje vrásky.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa