×
Vyhľadávanie v blogoch

Dvojročky siate na konci leta

Ak máte chuť venovať trochu času svojej záhradke ešte na jeseň, skúste si vysiať dvojročné kvety, ktoré pokvitnú budúcu jar a leto. Obľúbenými dvojročkami sú sirôtky alebo violky záhradné (Viola x wittrockiana). Najvhodnejší termín pre ich výsev je jún až júl, vtedy kvitnú na jeseň a na jar.

Ak ste to nestihli, ešte stále môžeme vypestovať vlastné sirôtky aj z augustových výsevov. Takto nepokvitnú na jeseň, ale zato budú kvitnúť aj v lete. Sirôtky tvoria kompaktné trsy vysoké a široké okolo 20 – 25 cm, hodia sa teda na obruby záhonov aj do nádob.

Na trhu je množstvo odrôd s kvetmi modrými, žltými, oranžovými, fialovými aj bielymi. Stanovište má byť slnečné až polotienisté, pôda priepustná. Semená klíčia v tme, prihrnieme ich teda tenkou vrstvou zeminy a po vysiatí často zalievame, najmä v suchom počasí.

Semená môžeme vysievať priamo na stanovište alebo sadivo predpestovať. Ak máte skleník alebo parenisko, je to ideálne, tu môžu sadeničky prezimovať bez problémov a na stanovište ich vysádzame až na jar. Ak rastlinky presadíme na jeseň, prikryjeme ich čečinou, aby nezamrzli.

Kvety niektorých kultivarov pekne voňajú

Klinček trpasličí (Dianthus barbatus) môžeme vysievať aj koncom leta. Tento druh vyžaduje slnečné až pohostinné stanovište a živné priepustné pôdy. Jednotlivé kultivary dorastajú 40–60 cm a kvety majú rôzne farby – fialové, červené, ružové alebo biele, často s inak sfarbeným stredom.

Semená vysievame riedko, aby sme potom nemuseli rastlinky prepichovať. Ideálna vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinkami je 20–25 cm.

Pred príchodom mrazov mladé rastlinky prikryjeme čečinou, aby bez problémov prezimovali. Budúci rok v lete sa potom dočkáme pekných zamatových kvetov, ktoré sa hodia aj na rez, pretože vydržia dlho vo váze.

Nezábudka lesná (Myosotis sylvatica) je veľmi pekná, aj keď nie veľmi populárna dvojročná. Dorastá do 30 cm a hodí sa do predných partií alebo na okraje kvetinových záhonov. Jej kvety sú nebesky modré, ale na trhu sú aj kultivary s bielymi a ružovými kvetmi.

Ich krása najviac vynikne v skupinových výsadbách. Vyhovuje jej slnečné až polotienisté stanovište. Na pôdu nie je náročná, ale mala by byť humózna a vlhšia. Semená sejeme riedko na prekyprený a bezburinový záhon, alebo do nádob.

Podobným druhom je vytrvalá nezábudka vysokohorská (Myosotis alpestris). Kvitne neskôr ako predchádzajúci druh – od júna do septembra. Aj tento druh vyžaduje vlhšiu priepustnú pôdu. Pekne rastie a kvitne na slnku aj v polotieni. Zaujímavosťou je, že kvety nezábudky vysokohorskej večer vonia.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa