×
Vyhľadávanie v blogoch

August v záhrade

Pravidelnú starostlivosť potrebujú odkvitnuté rastliny, kvety treba odstraňovať priebežne. Rastliny by sa vysilovali zbytočnou tvorbou semien. Usychajúce stonky odkvitnutých rastlín navyše nevyzerajú príliš dobre.

V auguste už neprihnojujeme ruže, aby výhony stihli do jesene dobre vyzrieť. U ruží tiež pravidelne odstraňujeme plané výhony. Pri tejto príležitosti je potrebné skontrolovať, či nie sú rastliny napadnuté rôznymi škodcami či chorobami. V prípade napadnutia použite ochranný postrek včas. Vo vlhkom počasí sa potom môže objaviť najmä múčnatka alebo čierna škvrnitosť.

Ideálny čas na rez živých plotov

Špeciálnym hnojivom pre kyslomilné rastliny hnojíme vresy a vresovce. V období sucha ich zalievame, rovnako ako iné rastliny. K odkvitnutým pivonkám pridajte aj hnojivo.

Pokiaľ je sucho a teplo, rastliny zalievajte. Lepšia je dôkladná zálievka napr. obdeň či obdva, než len ľahké pokropenie hliny. Vyhýbame sa zálievke na listy, aby rastliny nenapadli pleseň. Voda sa musí dostať priamo ku koreňom. Najvhodnejšia je ranná zálievka.

Záhony pravidelne odburiňujeme, občas tiež nakypríme pôdu (najmä po daždi je pôda „udusaná“). Okopané záhony je možné mulčovať, napr. posekanou trávou - medzi rastlinami neporastie burinu, navyše rozkladajúca sa hmota dodá pôde živiny.

Môžeme zmladiť rododendrony – asi tretinu najstarších vetví odstránime, presadiť veľkokveté kosatce, začať s delením trsov trvaliek, teda tých odkvitnutých.

Venujte sa zberu a sušeniu byliniek

Nielen v kuchyni budú v zimnom období vítaným spestrením pokrmov, ale použiť ich môžeme aj v domácej lekárni. Bylinky môžete skúsiť namnožiť rezkovaním – levanduľa, yzop, rozmarín a množstvo ďalších pri správnej starostlivosti ochotne zakorení.

Pokiaľ cibuľu „ľahne“ vňať, je čas na jej zber. Vyberte ju z pôdy a nechajte ležať na záhone (pokiaľ teda nehlásia meteorológovia výdatné dažde, v tom prípade ju rozložíme napríklad do pergoly alebo na iné zastrešené miesto, kde je prievan). Nesmie sa zapariť.

Jahodníky zbavte starých listov a odnoží, pokiaľ ich nevyužijete na rozmnoženie. Rastliny prihnojte jednozložkovým alebo kombinovaným hnojivom.

Podozrivo zvinuté listy, zaschnuté, žlté či napadnuté škodcami odstraňujte. Na začiatku tak môžete predísť rýchlemu rozšíreniu chorôb a v prípade napadnutia na ne budete môcť včas reagovať.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa