×
Vyhľadávanie v blogoch

Mak - pestovanie a využitie

Mak siaty patrí medzi náročnejšie rastliny. Na slovenských poliach sa s ním stretnete pomerne často. Nie je to s ním však úplne jednoduché. Mak sa dá pestovať ako na zber makovíc, tak aj na okrasu. 

Pre výsev maku voľte nezaburinené a slnečné stanovištia. Mak je kvôli drobnému semienku a pomalému rastu spočiatku vegetácie neschopný odolávať konkurencii burín. Pôda by mala byť stredne ťažká, hlinitá až hlinitopiesčitá.

V rámci osevného postupu je mak často zaraďovaný po strukovinách (hrach, fazuľa), ktoré pôdu zanechávajú kyprú, dostatočne prevzdušnenú a zásobenú živinami.

Mak je na vodu náročný od vzídenia až do kvetu, preto mu treba dopriať pravidelnú a dostatočnú zálievku. Už na narasenie potrebuje veľké množstvo vody.

Ide o rastlinu dlhého dňa, znesie teda aj mrazivejšie počasie a možno ho vysievať ako jednu z prvých plodín – už koncom februára až začiatkom marca. Seje sa na povrch substrátu, respektíve tak, aby bola vrstva pôdy nad uloženým semienkom maximálne 5–20 mm hrubá.

Pozor na hubové choroby

V priebehu vegetácie je potrebné makový záhon plieť, kypriť a zavlažovať. Z hľadiska chorôb je väčšina prenosná osivom, preto je vhodné vysievať najmä morené osivo.

Počas vzchádzania až do zberu hrozí silné poškodenie hubovými chorobami (pleseň maku, helmintosporióza, pleseň sivá, múčnatka), preto sa fungicídne ošetrenie stáva neoddeliteľnou súčasťou v prvej polovici vegetácie.

Živočíšni škodcovia môžu tiež spôsobiť značné škody. Pri vzchádzaní poškodzuje rastliny krytonosec koreňový, stonky saním deformujú vošky a klopušky. Makovica môže poškodzovať krytonosec makovicový a bielomorky. Ani bez insekticídnych prípravkov sa pri pestovaní maku pravdepodobne nezaobídete.

Zo všetkých rastlinných zdrojov je mak najväčším nositeľom vápnika. Okrem vápnika obsahuje aj mangán, fosfor či horčík, ktorý podporuje správnu činnosť nervovej sústavy. Okrem iného má aj antioxidačné účinky, pôsobí preventívne ku kardiovaskulárnym chorobám a podporuje imunitu.

Obsahuje aj veľké množstvo vitamínu E. Semienka sú tiež bohaté na olejové a linolové kyseliny. Tiež sa jedná o kvalitný zdroj bielkovín. Tak čo, vyskúšate si ho tiež vypestovať?

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa