×
Vyhľadávanie v blogoch

Vypestujte si vlastný cesnak, chutí lepšie, než ten čínsky

Cesnak je pre našu kuchyňu absolútne nevyhnutnou surovinou. Ale ako veľmi sa líši od toho čínskeho? Má inú chuť alebo konzistenciu? Cesnak vyrobený na Slovensku je klasika. Nielen vďaka tomu, že je po dlhé desaťročia jednou z hlavných surovín poľnohospodárstva.

Ako sa líši náš cesnak od čínskeho?

Snáď každý miluje na hrianke poriadnu dávku cesnaku. Ale ako si tú poriadnu dávku predstaviť? Väčšinou stačí jeden strúčik a cesnak každú večeru skvele spestrí. Práve toto sa ale o čínskom cesnaku povedať nedá.

Nemá totiž takú výraznú chuť, ako cesnak vyrobený českými poľnohospodármi. Je dokázané, že je táto zelenina veľmi náchylná na dĺžku dňa. Cesnak vypestovaný v našich podmienkach je tak oveľa chutnejší, než v iných krajinách.

Domáci alebo čínsky

Okolo roku 2002 na našom trhu nahradil čínsky cesnak ten domáci. Bol lacnejší a navyše vo väčšom množstve. Čínsky cesnak bol síce výhodnejší, ale jeho chuť sa s tým domácim nedala porovnávať. V súčasnej dobe je opäť cesnak vypestovaný na Slovensku žiadanejší.

Chuť je neporovnateľná, aj kvôli chemickým prípravkom, ktorých použitie je pre preváženie na dlhé vzdialenosti nevyhnutné. Cesnak sa už tiež pestuje v rámci ekologického poľnohospodárstva, preto sa s touto zeleninou stretnete aj v mnohých obchodoch s bioproduktmi.

Pestujte vlastný cesnak

Slovenský cesnak síce môžete zakúpiť v niektorých supermarketoch a obchodoch, najlepším riešením je ale cesnak vypestovaný priamo vo vašej záhradke. Pestovanie cesnaku nie je vôbec ťažké. Cesnak môžete vsádzať na jar aj na jeseň. Častejšia a typickejšia je jarná výsadba.

Cesnak sa vsádza do vopred pripravenej pôdy. Pôda by mala byť odburinená a dostatočne prehnojená, nie však čerstvým kravským hnojom, radšej voľte kvalitný vyzretý kompost alebo cesnak vysádzajte minimálne 2 týždne po hnojení.

Najlepším miestom pre cesnak je slnečné, vzdušné a suché stanovište. Strúčiky potom vsádzajte do hĺbky 6–8 cm, vo vzdialenosti 15 cm. Ani po vysiatí cesnak nepotrebuje veľkú údržbu. Často tak záhony zalievať nemusíte, ale pôda by nemala byť vyschnutá.

Náš cesnak je na rozdiel od toho čínskeho chuťovo oveľa lepší. Má u nás skvelé podmienky na pestovanie. Preto je oveľa výhodnejšie si vypestovať si vlastný cesnak.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa