×
Vyhľadávanie v blogoch

Chutná žerucha za pár dní

Semienka žeruchy sú navyše veľmi lacnou záležitosťou, dopriavať si ju tak môže skutočne každý z nás – či už pravidelne alebo len z času na čas ako spestrenie jedálnička. K tomu všetkému je žerucha naozaj nenáročnou plodinou na pestovanie, celý proces preto zvládne aj úplný začiatočník v domácich podmienkach. Poďme sa o tom presvedčiť!

Na pestovanie žeruchy nie je potrebná záhrada, môžeme ju nechať vyrásť na ktoromkoľvek mieste u nás doma (a to aj pokiaľ bývame napríklad v paneláku) pri izbovej teplote.

Aby sme mohli začať, budeme potrebovať iba semienka žeruchy, kúsok vaty (popr. kvetináč, ak chceme žeruchu pestovať v hline) a malé množstvo vody na zalievanie. Postup pri bežnom pestovaní žeruchy v interiéri je priamočiary a naozaj jednoduchý.

Preberme si ho pekne krok po kroku

Semienka žeruchy rovnomerne rozmiestnime po povrchu vaty, ktorú sme zo všetkého najskôr rozprestrelili na vhodnú podložku, ideálne do plytkej nádoby. Vatu potom navlhčíme trochou vody. Všetko následne necháme oddýchnuť na pokojnom mieste s dostatkom dopadajúceho svetla.

Žerucha začne už na druhý deň klíčiť. Rast žeruchy je rýchly, môžeme si na nej začať pochutnávať už za jediný týždeň. Pokiaľ máme žeruchu neustále na očiach, deň za dňom môžeme pozorovať zaujímavý proces postupného vývoja rastliny – to ocenia najmä naše ratolesti.

Po celú dobu rastu dôsledne dbáme na to, aby vata bola neustále udržovaná v patričnej vlhkosti a semienka tak mali vždy dostatok vlahy k ďalšiemu rastu (musíme však zároveň dať pozor, aby sme semienka nevyplavili, teda s vodou to v žiadnom prípade nepreháňame).

Za týždeň je už žerucha pripravená na zber, ktorý prevedieme najlepšie bežnými nožnicami. Odstrihneme hornú vňať a žeruchu môžeme ihneď konzumovať. Svojou charakteristickou chuťou a výraznou arómou sa žerucha vyznačuje najviac bezprostredne po zbere, preto si každý konzument môže vlastnoručne odstrihnúť príslušné množstvo podľa aktuálnej potreby.

Nielenže tak vždy získame záruku absolútnej čerstvosti žeruchy a najlepších chuťových vlastností, ale zo zberu sa môže navyše stať akýsi obrad, z ktorého budú nadšené najviac opäť práve deti.

Žerucha sa často konzumuje vcelku či najemno nasekaná, napr. ako doplnok v nátierkach, šalátoch alebo ako chuťová prísada do najrôznejších pokrmov. Nejeden gurmán si žeruchou spestrí napríklad aj taký všedný pokrm, akým je obyčajný chlieb s maslom. Pochuťte si s nami aj vy.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa